Layla

Levně a hodně nebo dráž a kvalitně?

Tak by mě zajímalo co lidé dneska preferují. Zda upřednostňujete kvalitu nebo kvantitu. Takže raději nakoupíte vice ne moc kvalitních věci nebo méně kvalitních?

Tak to jsem zvědavá :) přítel upřednostňuje kvantitu a já kvalitu tak komu dáte za pravdu?
Doplňuji:
Dobře tak pro upřesnění: samozřejmě jsem jako kvalitní a dražší věcí nemyslela ostrov na Kanárech ani ferrari :) Spíše mi šlo o věci do cca 50 000 – spotřebiče, oblečení, potraviny, sportovní pomůcky…

Nejlepší odpověď
mosoj

Nakupuji podle svých finančních možností a pokud možno rozumu( ono to co se dnes děje se někdy zdravému rozumu vymyká)..
Kde mám záruku že to co je dražší je kvalitnější . Takto dnes již věci hodnotit zdaleka nelze.

Další odpovědi
manon

Střední zlatá cesta. Třeba víno za padesát tisíc lahev mi přijde předražené, nevěřím, že tam ještě můžu dostat vyšší kvalitu :) A zase věci „na jedno použití“ jsou drahé i za pár korun. Je dnes těžké nalézt slušnou kvalitu, ale nakonec se občas dá najít i za přiměřenou cenu.
Doplňuji:
Ta lahev byla spíš perlička na zpestření :) Jinak platí, že se snažím najít správný poměr mezi kvalitou a cenou, kupuji to, co potřebuji, nehledám tisíce funkcí navíc, které nevyužiji a počítám s tím, že životnost výrobků je dnes nižší. Občas si ale dopřeji dražší věc, pokud mne přesvědčí, že je to to pravé.

Pájo

V jidle kvalitu (a příjemné akční ceny kvalitních potravin, případně potraviny kvalitních výrobců v přebalech pro supermarkety).
V oblečení funkčnost a kvalitu materiálů, což není o kvantitě, ale o hledání a ceně.
Ostatní věci do domácnosti – najdeme kvalitu odpovídající ceně a našim možnostem nebo maximální ceně (kterou jsme za výrobek ochotni dát) a pak hledáme prodejce, který zboží dodá nejlevněji nebo s něčím navíc oproti konkurenci (dovoz zdarma, servis přímo v městě, další sleva obchodníka ap.).
Doplňuji:
Tím chci říci, že kvalita a ani kvantita dnes nic neznamená… je to o počítání vždy! A hodí se mít přehled (alespoň v řádech Kč), kolik taková „věc“ může zhruba stát (podle použitých materiálů, surovin atd.). Počítat, myslet a držet rezervu… žádná jednostranná kritéria „kvality a kvantity“.

anonym

Nakupuji levně a přitom kvalitně. Občas si za něco mírně připlatím.
Doplňuji:
A určitě nenakupuji v kvantech jak potraviny tak třeba oblečení. Dám prostě určitou částku peněz. Ale raději si za pár stovek koupím několik kusů než pouze jeden.

anonym

Držím se rčení : nejsem tak bohatý,abych kupoval levné zboží!

chachar1922

Když bych opravdu věděla, že ta drahá věc mi vydrží o dost dlouho než ta levnější, tak si kdyžtak něco připlatím.

terry

Jak kdo, jak co, jak kdy.

Conchus

Jednoduše podle sebe: nikdy jsem nebyl tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.

venkovan

Zeptej se přítele na auto které si koupí. Jestli například za 1 mega jedno auto a nebo 3–4.
Řekl bych, že nakupoje podle toho co považuje pro svoji existenci za podstatné.
Mimochodem u chlapa bych se nad preferencí kvantity nedivil. Co je lepší – mít pět slepiček, které jen poslouchají a nebo jednu pořádnou, ale která umí taky klofnout

manon

Omlouvám se – omylem jsem dala palec venkovanovi – za ty slepice by je normálně nedostal – leda omylem :)

Tazman

Dobrý den,
nemám v plánu ani tak odpovídat, jak se spíš zamyslet nad cenotvorbou. Ono totiž podle ceny nepoznáte kvalitu. Bohužel kvalitu nepoznáte ani pomocí značky (výrobce), ani pomocí různých marketingových značek typu Kasa (pardon: Klasa) apod. Dokonce (a ironicky) nepoznáte kvalitu už ani podle země původu/výroby.
Kupříkladu dva jogurty. Jeden značky „takové“ a druhý „makové“. Oba mají stejnou příchuť, oba na etiketě mají uvedený stejný obsah atd. Prostě totožné. Jeden vyroben v polsku (vlastně země původu EU) a druhý u nás doma v Česku.
Jediná šance jak rozpoznat kvalitu je pouze pomocí zkušeností. Někdo má dobré zkušenosti se zahraničními výrobky, někdo zase s domácími.
A cenotvorba? Ukažte mi podnikatele, který bude zlevňovat, když jeho šmejdský a nekvalitní produkt jde na odbyt? Obráceně. ukažte mi podnikatele, který bude zvedat cenu, když o jeho vysoce kvalitní produkt není zájem? Takže paradoxně pak šmejd stojí nehorázný prachy a kvalita je za hubičku.

Drobný tip: Co si myslíte, že je kvalitnější z následujících produktů:

  1. Zakoupený jogurt s jakousi marmeládou v jednom
  2. Živý bílí jogurt samostatně a ovocný kompot či marmeláda, jam apod. samostatně až doma smíchané dohromady?

Osobně jsem pro variantu B. Mnoho lidí ovšem volí variantu A.

Ne vždy jde lidem o kvalitu, i když to o sobě rádi tvrdí. 🙂