simsalabim

Letopočet římskými číslicemi

Ahoj,
v prac. seštitě z dějepisu máme přepsat lepotopočet z římských do arabských číslic.(I=1,V=5,X=­10,L=50,C=100,D=500,M=10­00)
Nevíte, kolik je MDCCCCXXIV? Proč tam jsou za sebou ČTYŘI „C“?

Doplňuji:
Dobře to vím, prostě jsme si říkali, že za sebou můžou být jen 3 stejná písmena, tak mi nelezlo do hlavy, proč jsou za sebou čtyři. Myslela jsem, že 1924 bude spíš MDCDXXIV…
Ale díky ;)

Nejlepší odpověď
quentos

čtyři C jsou čtyři stovky. Uvedený letopočet je tedy 1924. Běžněji ale potkáme MCMXXIV, tedy 900 jako CM – tisíc bez jednoho sta.

Další odpovědi
jennysh

hanjimka

1924 Jinak než 4×C to asi nejde.