Nic Nikdo

Poradíte, ja postupovat při řešení následujícího příkladu?

Dobrý den, prosím o pomoc s následujícím příkladem. Alespoň o naťuknutí toho, jak na to přijít

Délka cesty mezi Washingtonem a San Franciscem je asi 4 434 km. Letadlo letící z Washingtonu do San Francisca tuhle trasu uletí za 6 hodin a 20 minut. Nazpátek to tomu samému letadlu trvá 5 hodin a 5 minut. Rozdíl v době letu je způsoben atmosférickými proudy, které se nachází ve vyšších vrstvách atmosféry a proudí ze západu na východ rychlostí u .

Jak dlouho by letadlu trvala cesta mezi městy v případě, že by toto proudění náhle ustalo?

Původní otázka
Letadlo pod vlivem proudů

Odpovědi
orwell

s = vzdálenost W a SF
v = rychlost letadla za bezvětří
u = rychlost větru
t1 = délka letu z W do SF
t2 = délka letu ze SF do W

tx = doba letu za bezvětří

(v – u)*t1 = s dělit t1

(v + u)*t2 = s dělit t2

v – u = s / t1

v + u = s / t2 obě rovnice sečíst

2v = (s / t1) + (s / t2) rovnici dělit dvěma

v = 0,5*(s / t1) + 0,5*(s / t2)

tx = s / v a máš to!

Dosaď čísla a vypočítej! Mělo by ti vyjít cca 5,64 h (5h 38min 24 s) při rychlosti letadla za bezvětří v = 786,2 km/h (jestli jsem se nespletl) Zkontroluj to a dej vědět, jak to dopadlo 🙂

ferdysek

letadlo letí z W do SF rychlostí svých motorů – rychlost proudů
nazpět letí rychlostí svých motorů + rychlost proudů
tam a zpět letí 2×rychlostí svých motorů – rychlost proudů+ rychlost proudů
no ± se vyruší takže tam a zpět letí tak dlouho jako by žádné prodění nebylo
takže letadlo pošleme tam a zpět ale musíš myslet na to že uletí dvojnásobnou vzdálenost

Dochy

ferdysek: pokud naznačuješ, že stačí spočítat průměrnou dobu letu, pak se mýlíš. Je třeba sestavit rovnice s rychlostmi, jak naznačuješ na začátku a tu soustavu vyřešit (a ještě mam podezření, že to bude správně fungovat pouze za přepdokladu že vítr bude foukat přesně ve směru (či proti směru) letu… což je přibližně splněno)

ferdysek

ajoo to je tak když člověk machruje z hlavy
každopádně děkuji odpověď přeformuluji

ferdysek

tak nepřeformoluji nesvítí mi tu tlačítko edit ☹
takže rychlost cestou tam pak spočítat rychlost cestou zpět
pak Vtam-Vzpět=172km/h
Vtam=Vlet.-Vproud.
Vzpět=Vlet.+Vproud.
tohle dosadit do předchozí rovnice Vtam-Vzpět=172km/h
a vyjde rychlost proudění a pak už je to izič
průměr nestačil protože proudění nepůsobilo v obou směrech stejnou dobu. jestli jsou správně indexy nwm a neřeším na papíře je mám jenom očíslovaný 🙂