pralinka

Léta má maminka oplocený pozemek kolem chaty, z něhož je část zahrady (cca 150 m2) v majetku obce.

Stejně to mají i všichni sousedé. Obec o tom buď neví a nebo to prozatím toleruje. Zajímalo by nás, zda až to začne obec řešit, můžeme dostat pokutu (a jak vysokou) nebo jen vrátíme zpět jejich pozemek? Koupě nepřichází v úvahu, jelikož částky jsou hodně vysoké. Děkuji.

Nejlepší odpověď
baghira

Pokutu nemáte za co dostat. Naopak – pokud tento stav trvá víc než deset let, a pokud jste po tu dobu používali pozemek v dobré víře jako vlastní (takhle jste ho koupili nebo ho vlastníte „odjakživa“ a nemuseli jste vědět, že část patří obci), tak se můžete pokusit získat celý pozemek do svého vlastnictví tzv. vydržením:
U notáře sepíšete formou notářského zápisu tzv. vydržovací listinu, ve které bude uvedeno, že pozemek užíváte v dobré víře jako vlastní. Tuto listinu předložíte příslušnému katastrálnímu úřadu, který vyzve obec, aby se k věci vyjádřila, a ta buď bude souhlasit, nebo rozhodne soud – a pozemek může být celý váš.
Otázka je, jestli je vhodné vůbec vířit vody, nebo to nechat v klidu být. Pokud nemáte s pozemkem nějaké úmysly (prodej, stavba…), přikláněl bych se k variantě „nic neřešit“.

Další odpovědi
Drap

Pokud nebyla stanovena cena za pronájem, tak vám nic nehrozí. V celé řadě obcí jsou některé pozemky propůjčeny do užívání občanům . Je to svým způsobem v určitých místech i výhodné, protože jinak by se o pozemky musela starat

anonym

Pokutu urcite ne. Pokud bude chtit obec jeji kus pozemnku vratit , tak vratite. Ale obec mozna nabidne ty metry k prodeji a za ty metry co pisete , to nebude nejaka zavratna castka. Nejde asi ani o stavebni pozemek, ale o pozemek k rekreacnim ucelum. Nebala bych se toho tolik a naopak bych to zacala sama resit a nedelat mrtveho brouka. Ale to bych udelala ja , je o vase rozhodnuti. -iv-