baghira

Ledacos vs. ledasco, které je správně? Nebo obojí?

Nejlepší odpověď
manon

Oboje je správně, dokonce i ledaco. Akorát bych řekla, že ledasco se už moc nepoužívá.

Další odpovědi
anonym

Různé tvary zájmena s drobnými nuancemi významů ( viz říkanka „Cos to Janku, cos to sněd' "). cos- staženo "co jsi“.
manon se nenechala zmást (zatímco v diskuzi se kdosi podivuje).
Pravidla ČJ – viz odkaz ve zdroji:
ledaco, ledacos, ledakdo, ledakdos, ledajaký, ledakterý (zájm.)
(Kdo pravidelně čte, tak se setkává se všemi tvary, leckdy těmi jednotlivými verzemi, autor jen emotivně zabarvuje význam.)

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=ledaco

anonym

Dost dlouho mi trvalo najít vhodné spojení pro použití těchto dvou výrazů, abych v tom našla nějaký rozdíl. Stejně je to mňamka, když nám čeština dává takovéhle možnosti. Pěkná otázečka.

manon

Mně to přišlo celkem známé, oboje občas použiju :) Už jsem si kdysi ověřovala, zda je to správně.