Mia.F

Léčba žaludečních vředů bez provedení sondy?

Už několik let mě trápí nepříjemný žaludeční potíže (předčasný pocit plnosti, nevolnosti, teď i píchavá bolest v žaludku), ale v poslední době to vygradovalo tak, že už jsem to nevydržela a šla k mojí praktický. Ta mě ale kupodivu neposlala na gastro, ale rovnou předepsala Omeprazol (krevní testy na H. Pylori byly negativní). Představa, že bych si mohla vředy vyléčit bez toho hroznýho zákroku, je samozřejmě příjemná, ale nemůžu si tím způsobit nějaký komplikace do budoucna?

Nejlepší odpověď
Pájo

Byla jste u lékařky, proč se na to ptáte nás? Kdy se naučíme ptát, když je to vhodné.

Omeprazol, patří do skupiny léků nazývaných inhibitory protonové pumpy. Tyto léky účinkují tak, že snižují množství kyseliny (chlorovodíkové), která se tvoří v žaludku.
Žaludeční kyselina částečně zodpovídá za žaludeční a dvanáctníkové vředy a brání jejich hojení (a zánět jícnu).
Jde momentálně o léčbu, která u Vás pomůže obnovit v žaludku rovnováhu faktorů protektivních (ochranných), které chrání sliznici před natrávením, tedy činiteli agresivními (startujícími atodigesci).

Pokud není Helicobacter pylori přítomen (jde tak nejspíše o tzv. sekundární peptické vředy) a není nutná trojkombinace inhibitorů protonové pumpy + dalších dvou antibakteriálních léčiv. Např. Omeprazol, Lansoprazol nebo Pantoprazol (=inhibitory proton.pumpy) + amoxicilin s clarithromycinem nebo metronidazol s clarithromycinem (antibakteriálních léčiv). Nebo další kombinace.

Máte „jen“ Omeprazol, můžete být ráda, nechápu Vaši nedůvěru k lékařce, příště se jí ptejte více, budete tak „lépe spolupracovat i při vlastní léčbě“, kterou bez pochybností vezmete vážněji a bude tak lépe působit.

Dále se zamýšlejte nad příčinou vzniku potíží… nad svojí životosprávou, lepším zvládání stresu, snížte množství užívání léků proti bolesti, užívání glukokortikoidů, skoncujte s chronickýk kouřením (eliminujte vznik chronického respiračního onemocnění), ap..
Doplňuji:
Z předešlé Vaší otázky bych si dovolil odhadovat původ vašich potíží právě v nevhodné skladbě stravy.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zrychlit-a-zlepsit-traveni

Možná navíc jíte ve spěchu, takže nemáte právě vhodné stravovací návyky.
(A pokud se pletu, pošlete mě třeba k šípku ;) )

Další odpovědi
anonym

Dost dobře nechápu, že má někdo několik let zdravotní potíže, předpokládá, že má žaludeční vřed a navštíví lékaře až když mu je opravdu zle. Navíc důvěřuje víc své diagnoze a místním odpovědím víc než lékařce! Všechno jste měla konzultovat s lékařkou, když už jste tam byla!

anonym

Jak víte, že máte žaludeční vředy? Může to přece být spousta jiných žaludečních onemocnění, co Vás trápí. Nicméně jsme se díky pokrokům v medicíně dostali do stádia, kdy se operačně řeší asi 1/5 onemocnění, než která vyžadovala chirurgický zákrok ještě před dvaceti lety.
Pokud léčba zabere, tak se nemáte čeho obávat. Jestliže budou potíže přetrvávat, tak Vás lékařka určitě pošle na další vyšetření.
Jedna stránka toho, že se musí i v ordinacích šetřit, je pro pacienty příznivá -nedělají se zbytečně vyšetření, která nejsou nutná. Zkuste více své lékařce věřit. Když s průběhem léčby nebude spokojená, bude určitě hledat to, co Vám skutečně pomůže.

Pájo

A nenapadlo Vás už dříve, že se možná ne právě dobře stravujete?