Avatar uživatele
MK44

Lavina se přehnala. Kdy vyrážíte?

Ve sněhové bouři zahynuly desítky horských turistů. Počasí se umoudřilo a vyrážejí další skupiny. Mají zaplaceno a cestovní průmysl se točí dál. Není nad to projít se po Himalájích. Žádný zážitek se nemůže vyrovnat treku specielně kolem Annapurny. Čistá, pravá, nefalšovaná příroda. A když se vrátíte, můžete hrdě říci: Byl jsem tam! Dokázal jsem to!

Přispějí takové výpravy v něčem lidstvu nebo alespoň Nepálcům víc, než kolik škod způsobí na přírodě a na tamní kultuře? Víc než kolik způsobí hromadně přinášený odpad? Víc než jsou náklady na záchranné akce? A kdy vyrážíte do Himalájí vy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 3446 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Turistický průmysl bohužel škodí, ale Nepál jiné zdroje přijmů nemá!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

já už jsem zpět ..necítím hrdost, spíše poznání.
Popravdě, po několikaletém pobytu na těch kopečkách + v Kathmandu, mě teď doslova bolí duševní chudoba ČR ..zkrátka poznání bolí a častokrát pak závidíte lidem v nevědomosti, že jsou šťastni v tom, v čem jsou.
možná nebude od tématu otázky, když řeknu, že poznání by mělo být spojeno s celkovou změnou a proto se tam ti turisti vracej dělat binec ..ten bordel je vedlejší produkt útěku před nimi samotnými

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Tamní přírodě takovéto lidské výstřelky škody téměř nepůsobí (jak vidno, ´dokáže se´ o sebe postarat).
😉
Pokud jde o tamní kulturu – škody už jsou napáchány a jsou nevratné (z jiného úhlu pohledu jde o společenský vývoj – a ten bez naprosté izolace nějaké skupiny lidí nezastavíš – rezervace?). Celosvětově je takové ovlivňování kultur staré cca jako lidstvo samo.
Pokud jde o finanční přínos – tito turisté vcelku slušně Nepálcům platí na ´živobytí´, podobné peníze tam přináší i záchranné výpravy a i čištění hor po turistech (odnos mrtvol a jiného odpadu).
😉
Jo – do Himalájí se nechystám…
A ty?
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Jde hlavně o to, aby turistický průmysl nevytvářel externality, za které neplatí (třeba ten úklid odpadků). Ale podle všeho ne, naopak dost vydělává, takže souhlasím s gekkem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

A co říkáš na toto ?

http://letecka­posta.cz/264832077
Doplňuji:
Tam o žádný turismus nejde.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
MK44

gecco → Naprostá izolace by byla diskutabilní. Izoluje se například Severní Korea nebo Saudská Arábie. Jde spíš o rychlost a způsob kontaktu. On je rozdíl, když někam dojeli Zikmund a Hanzelka a když někam pochodují rojnice takysportovců.

Do Himalájí se nechystám. Musel bych si koupit nový tepláky. Ty, co mám, totiž už nejsou podle poslední módy 😉

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

no tady by právě o poslední módu a theplaky jít nemělo ..a dokud budou duševní mrzáci v duchovním světě machrovat svým materiálním světem, bude na světě zle, protože je jasný, že když jsem nikdy nepil colu a ty mně dáš cucnout, tak ji budu chtít samozřejmě taky ..no a ty (v tuto chvíli ďábel, ničící božskou čistotu himalájí) se naopak budeš cítit jako Jánošík, kterej chudejm dával a bude ti skvěle

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MK44

zjentek→ Tak nějak to bude.

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MK44

Mosoj → Ozaj pekné ☹

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek