Kris

Kurz pečovatelka.

Dobrý večer,
chtěla bych jsi udělat kurz pečovatele. Musím na pracovní úřad, nebo kde se tohle řeší?
Slyšela jsem,že ženy na mateřské dovolené maji kurzy zadarmo.
Víte někdo více?
Děkuji.

Odpovědi
ivzez

Ženám na mateřské ani na rodičovské dovolené
ÚP žádný rekvalifikační kurz neuhradí,
protože jej nepotřebují.

Ženy na MD/RD mají zaměstnavatele,
k němuž se po skončení MD/RD mohou vrátit.

Čerpá-li někdo MD či RD (obojí je volno, které na péči
o dítě poskytuje zaměstnavatel), není uchazečem
o zaměstnání, takže jej ÚP ani nezaeviduje.

ÚP hradí rekvalikaci uchazečům o zaměstnání,
kteří po dobu cca 4 a více měsíců nenašli
vhodné zaměstnání.
Doplňuji:
Zzzzz, děkuji za doplnění i za odkaz na informaci z r. 2009.
(Od roku 2010 se v této oblasti stále něco mění,
takže si nejsem jista, jak dalece je obsah aktuální.)

Podle odkazované informace mají ÚP možnost uhradit rekvalifikaci
i zájemcům o zaměstnání, pokud jsou např. ohroženi ztrátou zaměstnání.

Podle mých informací je zaměstnavatel povinen ženě na MD držet původní místo.
Ženu/rodiče po skončení RD je povinen zaměstnat a nabídnout jí/mu práci odpovídající pracovní smlouvě.

Nedomnívám se, že by ÚP ženě na MD (, která pravděpodobně bude dále čerpat RD) uhradil rekvalifikaci, kterou by žena v (poměrně) krátké době neuplatnila.

Ale připouštím, že se mohu mýlit, a že ÚP mají na rekvalifikace tolik prostředků,
aby mohly uhradit rekvalifikaci i tomu, kdo ji momentálně nepotřebuje …

zzzzz

Buď si ho sama zaplatíš, nebo zajdeš na ÚP a tam se eviduješ jako zájemce o zaměstnání, (protože na mateřské být uchazečem o zaměstnání nemůžeš) a v rámci evidence si požádáš o kurz. Není povinnosti ÚP ti ten kurz dát, někdy ti ho zaplatí jen tehdy, máš-li písemný příslib budoucího zaměstnavatele.

Pečovatelek a ošetřovatelek jsou rekvalifikovaných spousty a spousty z nich jsou nezaměstnané.
Doplňuji:
ivzez jsou dva různé pojmy:
Uchazeč o zaměstnání – to je člověk, který nemá práci a aktivně si ji hledá.
Zájemce o zaměstnání – to je třeba žena na MD/RD zajímá se do budoucna, třeba proto, že ji končí mateřská, nebo má prac. poměr jen na dobu určitou.

Zde je odkaz na MPSV http://www.mpsv­.cz/cs/6853 tam se dočtete, že rekvalifikace je možná i pro zájemce o zaměstnání.

Beer4Real

Moje sestra je vyučená pečovatelka a dlouhou dobu už nemůže najít uplatnění a to má praxi.
Pokud nemáš někde známost tak to bez praxe v tomto oboru budeš mít těžké.