arygnoc

kuřáci by měli financovat české zdravotnictvíz­dravotnictví?

Martin Fendrych se v glose na serveru Týden.cz zamýšlí nad tím, jestli by kuřáci měli financovat české zdravotnictví. Pokud by totiž cigarety skokově zdražily, dělali by to. Je to dobrý nápad nebo šikana?

http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/203512.as­px
Doplňuji:
Alesh a ostatní nekuřáci:

jistě, chápu váš postoj.
ale otázka stála jinak.

uvědomujete si, o kolik peněz by tento stát (a jakýkoliv jiný) přišel, nebýt kuřáků?

Byl by jste kvůli tomu si sáhnout do kapsy, aby jsme my, kuřáci nrkouřili? To totiž budete muset udělat, když se rozhodneme nekouřit, protože ty miliardy stát bude chtít vzít někde jinde, teď už od nekuráků.

A neříkejte mi, že kuřáci obtěžujou. Leda že se cíleně pohybujete v jejich přítomnosti.
Já se lidem, kteří mně obtěžujou, vyhýbam. Proč tak nečiníte také?

Nejlepší odpověď
dědapetr

U této vlády je možné už cokoli,hlavně když vytáhnou z lidí peníze.Když to nebudou cigarety tak to bude alkohol a nebo něco jiného.

Další odpovědi
Drap

Cigarety jsou ideální, minimálně polovina bude samozřejmě souhlasit. To že by peníze šly do zdravotnictví, to je nesmysl, zahrnou se do ostatních daní, stejně jako třeba povodňová daň a rozplynou se neznámo kde. Tato vláda totiž je rozhodnuta vysát obyvatele pokud možno do poslední koruny.

Elk

Otázka je, jestli stát potřebuje, aby lidi nekouřili. Bylo by možná zajímavé, kdyby přestalo kouřit najednou zhruba 90 procent lidí, jak by zareagioval Kalousek. Myslím, že by se do státní kasy dostalo daleko míň, ale tím pádem by – čistě teoreticky – přibylo lidí, kteří by se dle jejich teorie dožívali o hodně víc let, tudíž by vyčerpávali kasu s důchodama. Následně by se zvýšil zřejmě limit pro odchod do důchodu, ale lidi, kteří nikdy nekouřili ale taky pracovali, ale nemají to štěstí, že mají horší genetickou výbavu a tudíž trpí nemocema by na tom byli stejně a možná hůř naž dnes. Pak by došlo k tomu, že se zdraží tučné maso, zvýší se daň na hamburgry, kdo bude jezdit autem, motocyklem – taky zvýšit rizikovou daň, každému bude proveden rodokmen zdraví a dle toho bude zařazen do kategorie… a co já vím, co ještě
Jenom jsem zvědav, jak se bude rozlišovat standard a nadsandard u feťáků, alkoholiků, gamblerů…
Jestli jsem tohle a celkovou situaci ve společnosti chtěl po roce 1990…?
Mám sociální cítění, ale každému dle možností a taky zásluh.
P.S. Jsem kuřák!

HOMER

Někdo údajně spočítal že by měla stát krabička cigaret 150Kč-a kdopak to byl?Nesmysl!
Jako by kuřáci normálně neplatili zdravotní pojištění..A sou­hlasil bys se zdražením benzínu na 150 za litr?(Jsem nekuřák)

tom004

Ze včerejší noční diskuse na ČT24,kde se toto téma probíralo: příjem z prodeje cigaret je ročně 70 miliard korun.Na léčení nemocí,prokazatelně souvisejících s kouřením,stát ročně vydá necelých 7 miliard korun.A,co když právě další část,takto vybraných peněz,jde na léčení nemocí,které si nekuřáci způsobí,jiným,nev­hodným jednáním,o kterém se,ale nemluví?

fcoop

Souhlasím s názorem ,že by se proti kuřákům mělo tvrdě zakročit.Optimální by bylo odstřelit
ho na místě.
Hned potom vytlouct kořaly a narkomany.
Kdo by tady ale zůstal?

Alesh

Cigarety jsou produkt. Někdo ho vyrobí, stát na něj uvalí daň, někdo ho koupí za peníze, které si vydělal, zkrátka klasický ekonomický koloběh. V pořádku je to ale jen tehdy z pohledu státu, kdy na něm jen vydělává nebo přinejhorším na něm neprodělává. U cigaret je to ale otázka, protože v konečném důsledku skončí většina kuřáků u doktora a to stojí prachy. Někdo údajně spočítal, že by krabička musela stát cca 150 Kč, aby si kuřáci zaplatili svoje léčení. Pokud by to byla pravda a krabička teď rozhodně tolik nestojí, pak musí docházet k přerozdělování, což obecně jako nástroj neuznávám, a tedy celou tu srandu kolem kouření dotují další daňoví poplatníci a to správně není. Jistě to ale není jediný takový případ.
Jelikož jsem nekuřák, kouření je obtěžující, tak jsem pro zdražování, což musí zákonitě vést ke snižování spotřeby. O šikaně nemůže být řeč, nikdo kouřit nemusí.
Doplňuji:
Chlapče, chlapče, tys to celý nějak pomotal a to pravděpodobně proto, že jsi malinko na tom kouření ulítl, je to tak? 😉

  1. Píšeš, že nás chápeš, ale následně to rozporuješ.
  2. Argumentace typu, že vlastně jsou kuřáci užiteční, protože by stát přišel o peníze je zcestná, protože A) to pak můžeme posvětit třeba hraní automatů či jiných záležitostí vedoucích více či méně k lidským tragédiím. B) Kdyby ty peníze kuřáci neprokouřili jistě by si je v kapse nenechali, však on by to nich stát vytahal, to bych se nebál.
  3. Nikdo, komu to vadí se jistě cíleně nepohybuje v jejich přítomnosti, ale naopak se jim mnohdy nedá vyhnout, pokud tedy dotyčný nechce sedět doma na pr*eli. Např. restaurace, kavárny apod., zastávky (tam to je sice zakázaný, jenže …), vstupy do budov (supermarkety, pracoviště apod.) a tam všude ti ....... smrděj, že bych je nejradši postřílel!!!

arygnoc

Alesh, Fcoop a jiní&nekuřáci:

já bych postřílel (kdyžvy, proč ne i já?) třeba motoristy – také smrdí (teda jejich miláčci), majitele fastfoodů (také smrdí, teda fastfoody), chmičky bych vyhodil do vzduchu, elektrárny taky.
Tohle všechno rozhodně smrdí víc než kuřáci.

A proto by jste asi měli sedět doma na zadnici.