Kupuji dům se zástavním právem soudcovským co to pro mě může znamenat za problémy,co o tom mám vědět?

Abych dům nekoupila a později o něj nepřišla.Může se dům s tímto prodávat a já ho můžu koupit.Jak se můžu proti tomu pojistit?Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
standa

POZOR !

§ 338d Občanského soudního řádu

(2) Pro pohledávky, pro něž bylo zřízeno SOUDCOVSKÉ ZÁSTAVNÍ PRÁVO, lze vést výkon
rozhodnutí prodejem nemovitosti přímo i proti každému pozdějšímu vlastníku nemovitosti, který ji nabyl smluvně.

Z výše uvedeného je zřejmé, že vůči prodávajícímu existuje exekuční titul (tj. pohledávka, která je zajištěná zmiňovaným zástavním právem).

Takže silně doporučuji, aby (když už onu nemovitost chcete koupit) od sjednané kupní ceny byla odečtena pohledávka se vším souvisejícím příslušenstvím a všemi souvisejícími náklady (odměna exekutora apod.)… a nebo aby byla kupní cena v původní výši, ale pohledávka byla prokazatelně před podpisem kupní smlouvy uhrazena prodávajícím.

Další odpovědi
Popy

Pokud nebudete následovat rady Standy, můžou Vám v budoucnu zůstat oči pro pláč..

kropitko

Škoda,že neuvádíte,zda pohledávka byla již uhrazena,zda se čeká jen na výmaz z katastru.

Já bych takovou nemovitost nekupovala a pokud bych se rozhodla ji koupit,tak by to chtělo aby byla pohledávka předem uhrazena,jinak se vystavujete nebezpečí,že přepis na vás neproběhne a dům bude prodán v exekuci.
Další věc je ta,že dlužník nemůže s majetkem pokud na něm vázne exekuce manipulovat,tedy prodávat,tak mě překvapuje,že jde ve vašem případě prodej uskutečnit.

standa

Nemovitost, která je postižena SOUDCOVSKÝM zástavním právem se může libovolně prodávat a kupovat, na rozdíl od klasické zástavy např. při hypotékách, kde si banky kladou podmínky pro případnou změnu majitele této nemovitosti.