annas

Kultura člověka je prý lepší než jeho zlato. No jo, ale k čemu je někdy i zlato dobré?

Třeba k tomu, že skončí v záchodové „noře“. Luxus pro nóbl zadky.

Rolička „zlatého toaletního papíru“ stojí cca jeden a půl milionu korun.

Dá se těmto milionářům závidět, když už nemají po čem toužit, protože si během chvilky mohou koupit všechno, co chtějí, třeba i zlatý toaletní papír?

http://procpro­to.cz/kuriozi­ty/neco-pro-milionare-toaletni-papir-z-praveho-zlata/

Co myslíte? Je bohatství často a hlavně spojováno s penězi, i když lásku, štěstí a spokojenost si za peníze nelze koupit?

Myslíte, že diktaturu proletariátu vystřídala diktatura peněz?

Samozřejmě, že se žije člověku lehčeji, pokud nemusí obracet každou korunu.
Pythagoras jednou řekl: „Zvol to nejlepší, život to brzy promění na příjemné a snadné.“

Střídmost, aneb všeho s mírou. Kdo najde vždy tu správnou zdravou míru, které neškodí?

Přidá se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, zastávám názor že peníze neznamenají vše. Musím však uvést i známé, že lépe se jede v limuzíně než v MHD.
Bohužel, diktatura peněz už zřejmě zvítězila a jenom upevňuje své pozice. Vezměme si třeba ekologické aktivity. Všem je jasné že je třeba chránit planetu a dále ji neničit lidským přístupem. Bohužel všechny tyto věci se začínají dělat ve velkém jen tehdy, pokud to pro někoho znamená dobrý byznys. I ekologické spolky musí někdo financovat a i samotní aktivisté chtějí žít a využívat vymoženosti dnešního světa.
Všeho by mělo být opravdu s mírou. Je velmi obtížné stanovit tu správnou míru. Zvláště v dnešním diktátu peněz. Někdy mi to připadá, že pro většinu z nás běžných lidí je to předem prohraný boj a zůstává jen vytoužený sen

Další odpovědi
Kepler

Jako chemik asi budu mít poněkud odlišný názor, než že jde jen směnitelný kov a symbol luxusu. Jediná jeho opravdová hodnota je v jeho jedinečných vlastnostech jako prvku. Téměř inertní vůči jakémukoliv prostředí, neuvěřitelné vlastnostech jako kovu – tepelné i elektrické vodivosti, tvárnosti apod. Někdy zcela nenahraditelný v elektronice. Používat zlato jako míru bohatství mi přijde jako nesmysl. Na to by se měla používat zcela jiná aktiva.

klumprt

Tak nějaké základní potřeby by si člověk měl dokázat pokrýt. Aby neměl hlad, aby mu nebyla zima, aby si splnil aspoň občas nějaký sen.
Mně se poštěstilo, že jsem v takové domácnosti, kde máme toho základního dostatek a i na nějaké to povyražení se koruna najde. Dá se říci, že se svou finanční situací jsem spokojený. Možná nepojedu na dovolenou do Karibiku, nekoupím si nikdy nové BMW, a rozhodně si nebudu utírat zadek zlatým toaleťákem. No a co? Mně dělají radost jiné, obyčejnější a levnější věci. A vůbec nechápu člověka, který má miliardy dolarů, což by stačilo na několik životů v maximálním pohodlí, a přece se snaží nahrabat stále další a další miliardy. Mně se líbil Michal Horáček, jemuž Fortuna vydělala tolik, že nemusí on ani několik generací jeho dědiců hnout prstem. Fortunu prodal a šel studovat vysokou školu. Bezva přístup!

anonym

K čemu je kultura,když zlato nemáš?
Neříká se,záchodová nora,ale záchodový roura.
Snad jim nezávidíš,že si můžou utřím čím chtějí zadnici.
Správnou míru najde člověk až tehdy,když má těch peněz tolik,že si neuvědomí jejich cenu.

df

Ja si myslim, ze kdo ma dostatek penez, ten nikdy nezpochybni jejich uzitecnost. To delaji mozna ti, kteri jich maji mene, nez by si prali. Ivo Toman rika, ze kdo ma malo penez, nebo zadne, ten mysli na penize prakticky neustale.

Celkem zajimava prednaska prof. Jana Sokola na tema penize je k shlednuti na youtubu

luckykubrt

Bohatí lidé už neví co by roupami dělali. ☹ Ale aby poslechli Ježíše, rozdali chudým a stali se jeho učedníky to ne. Proto ten svět vypadá tak jak vypadá. Obyčejný člověk pomalu nemá ani na živobytí a vydřiduši si honí ego se zlatem. No ale já kdybych na to měl tak bych se tím stejně nevytíral, ale schoval bych si ho do trezoru. :D Zlato je přece jen drahý kov a toaleťák z papíru vhodnější. 😉

Mc Merkurion

… kdysi někdo někde řekl, že o peníze jde až v první řadě – bez nich to jde taky, ale s nima líp …
… ke šťastnýmu životu je potřeba hlavně láska, ale kurňa, ňákej ten miliónek na účtě by se šiknul …
… prej bohatství lidem hatí myšlení, no, popravdě, když vidim co se vokolo nás děje a je to způsobeno především náboženstvími, tak je nám vše jasný – oni hlásaj, jak je potřeba žít v chudobě, a přitom jim de jen o peníze …
… ale jinak s něma souhlasim, než poslouchat Ježíše, a dát to do chřtánu církve, tak to bych si s tim zlatym papírem taky raději vytřel p*del …

fcoop

Je lepší být bohatý a zdravý,než chudý a nemocný.
Lásku,štěstí a spokojenost si sice koupit nejde,ale to neznamená,že chuďas vrní blahem.

dudu

Prosím o rekapitulaci některých faktů:

  • peníze nesmrdí – negarantují sice vlastníkovi štěstí, ale dávají mu volnost
  • nepatrná menšina si přivlastnila valnou část světového majetku
  • většina zbohatlíků nechce a nebo, ještě hůře, neumí generovat hodnoty snadno při dobré vůli použitelné ve prospěch světového blahobytu.

Pravdou je, že historie nám napovídá některá řešení. Relativně jednoduchým, ale téměř nerealistickým se jeví možnost přerozdělení majetku formou pozemkových reforem a nebo v horším případě, jako součást revolucí místního a nedej bůh, až kontinentálního charakteru.
Co dnes může následovat lze odvodit od faktu, že namísto přijetí adekvátních řešení, největší světoví zbohatlíci postupně začínají prchat např. z Ameriky do Kanady, z Evropy do Asie a bůhví kam!
Momentálně se nikde vidina světlých zítřků nerýsuje.

anonym

Tohle nikdy neřekl bohatý a spokojený člověk. Takže je to jen jednostranné hloupé tvrzení.

Díky zlatu si dnes můžeš dopřát skoro vše, a nezáleží na tvé kultuře.

Kdyby zlato nebylo tak skvělé, proč se za ním všichni tak honí? Všichni jen závidí…

zjentek

No jo, jenže ne vždy to platí. Tak třeba má kultura, pokud se bavíme o stejný kultuře, ta nejspíše není o nic lepší než mý zlato. To je první rozpor.
A zadruhé, i když jsem nejspíše našel tu správnou zdravou míru odříkání a díky ní se mohu cítit jako uctivý, možná také naopak ctihodný občan, tak stejně bez dostatečné kultury okolí jsou mi tyto vlastnosti zcela k vytření zadku, stejně jako zlatým papírem, jestli jsem dotaz správně pochopil…

ivzez

Já s tím souhlasím, i podle mne je kultura člověka lepší (víc) než zlato.

Závidět se nedá nikomu nic a rozumní lidé nikomu nic nezávidí. Mám štěstí
na lidi kolem sebe, není mezi nimi nikdo nepřející, žádný závistivec apod.

Kdo má víc? Já, nebo ten miliardář se zlatým PaNaPrem?
Myslím si, že já…

monikabart

Střídmost je něco jako rovnováha. Každý přebytek na jedné ze dvou stran je porušení, které se vrátí ve zlém. Zlato je dobré pro vyrobu potřebných výrobků, pro jeho vlastnosti a pro rozvoj lidstva, stejně, jako jiné kovy.

Kepler

Asi si nikdo neuvědomuje, že správným technologickým použitím zlata se dá vydělat tisícinásobek zisku, než je jeho hodnota na trhu. Když už je tady pořád řeč o bohatství. Koupil by sis drahý mobil, který by byl letovaný cínem, byl o 10% levnější a odešel by ti za půl roku?

anonym

Ten mobil by musel být hodně výkonný s dobrými funkcemi.

Jinak se tomu říká špatná investice.

Je třeba si uvědomit, že drahé =/= vždy dobré.

Kepler

To je sice pravda, ceny diktují zákony nabídky a poptávky. Ale třeba v kosmických technologiích (konstrukce družic, výsadkový modul LEM programu Apollo – ten byl zlatou fólií doslova „zaplachtovaný“, aj.) je zlato nenahraditelné. Používá se tam, kde je vyžadována co nejvyšší spolehlivost. U mobilů se používá pájení zlatem i u levnějších modelů, nejedná se o větší množství. Stejně jako se používají pozlacené kontakty i u běžných konektorů v elektronice.