MarcelaM.

Kulová nebo trojcestná hlava ke stativu pro video?

prosím, rozumí tu někdo stativům?
potřebuji stativ na natáčení videí a nevím co je lepší. Předem děkuji

Nejlepší odpověď
led

Každý typ má svoje klady a zápory:
1 – guľová hlava,

  • jednoduchá manipulácia, teoreticky nemožnosť poškodenia, zaseknutia, využíva sa hlavne tam, kde nezáleží na presne stanovenej rovine záberu pri rýchlom pohybe (rôznymi smermi) snímané deja napríklad „tanec včiel“
  • aretácia v danom náklone s obmedzenou požnosťou pohybu v danej rovine, chce to „pevnú ruku“

2 – trojcestná hlava

  • 3 samostané osi pohybu s možnosťou aretácie jednej až všetkých smerových pohybov, výhodné najmä v prípadoch statickej scény, či v pohybe v jednej, alebo dvoch osách – napríklad do strany a výšky bez stranového (bočného) náklonu, zvládne to aj „detská ruka“

± komplikovanejšie, ale presnejšie nastavovanie

  • ťažší mechanizmus

PS.
Pokiaľ nepoužívate obal na statív, treba poťahom chrániť aspoň hlavu statívu.
Pre laického kameramana doporučujem trojcestú hlavu, keď v prípade nenakrúcania z ruky, stačí zablokovať len jednú os (bočný náklon).

Další odpovědi
mosoj

Univerzálnější je kulová hlava.

gecco

Obecně je lepší hlava třícestná – můžeš ovládat (resp zablokovat) každou rovinu zvlášť (velmi často zablokuješ rovinu vodorovnou a kamerou jen otáčíš a nakláníš ji ´předozadně´, případně zablokuješ roviny dvě a kamerou pohybuješ jen ´pravolevě´)…
😉