Miroslavst

Ktrý hudební skladatel by se dnes dožil 120 let?

Víte o jakého hudebního skladatele se jedná, který by se dnes dožil 120 let?

Nejlepší odpověď
panenka

Bohuslav Martinů

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bo­huslav_Martin%C5%AF

Zdroj: http://www.uc­ps.cz/portal/cz/01-01-index.php?chci_ka­tegorii=55

Další odpovědi
BEAES

Bohuslav Martinů se narodil 8. 12. 1890 v Poličce. Už jako malý chlapec projevil hudební nadání. Učil se hrát na housle u krejčího Josefa Černovského a poté vystupoval na různých večírcích. V 16 letech mu radní v Poličce poskytli stipendium a poslali ho na studia na pražskou konzervatoř. Z konzervatoře byl však vyloučen a v roce 1912 složil na druhý pokus zkoušku ze hry na housle. Od roku 1915 hrál druhé housle, v letech 1920 – 1923 byl stálým členem České filharmonie. Přitom se neustále zdokonaloval ve hře a věnoval se skladbě. Byl ovlivněn dílem Antonína Dvořáka, Richarda Strausse a Debussyho. V roce 1922 se stal žákem Josefa Suka, v roce 1923 však získal stipendium na studia v Paříži.
Jeho tvorba dosáhla asi 300 skladeb, většina z nich byla vydána ve světových nakladatelstvích a hrána po celém světě.

V roce 1953 se vrátil do Evropy, žil v Nice a v Římě. Ke konci života žil ve Švýcarsku v Schonenbergu u svého přítele Paula Sachera.

Bohuslav Martinů zemřel 28. 8. 1959 v Liestalu u Basileje ve Švýcarsku a byl pohřben v Poličce.