Human

Kto ma vlastne moc nad Kanadou a ďalšími štátmi z Commonwealth? Kráľ(ovná) Británie alebo generálny guvernér?

Odpovědi
JustMe6

Členské státy Commonwealth uznávají jako svou hlavu britskou královnu.

marci1

Britský panovník ( v současnosti Alžběta II. ). Jejím zástupcem je generální guvernér.

MK44

Kanada a další členové Br. Commonwealthu jsou dneska zcela suverénní státy. Pokud nějak uznávají britského monarchu za nejvyššího představitele, jde jen o formální záležitost, historicko-kulturní a ceremoniální. Britský panovník tam nemá žádné pravomoci (alespoň v těch hlavních jako Kanada, Austrálie, Indie, Pákistán. O nějakých výjimkách u menších států nemusím vědět.). Generální guvernér je zástupce královny v dané zemi. S politickým systémem státu nesouvisí.