Slavena

Kto má prednostné právo pri chodení po schodoch, ak ide 25-ročná slečna so 65-ročným mužom?

V teste z etikety bola otázka, kto má prednostné právo pri chodení po schodoch, ak ide 25-ročná slečna so 65-ročným mužom. Spoločensky menej významná osoba by tu mala vystupovať v úlohe ochrancu a preto v konkrétnom prípade /berúc do úvahy vek muža a slečny/ si myslím, že hore schodmi by mal ísť prvý muž, za ním slečna. Dole schodmi je poradie opačné. Je to tak správne? Viem, že žena má prednosť pred mužom ale tento konkrétny príklad by som vzhľadom na vek muža riešila tak ako som napísala.

Nejlepší odpověď
bolak

Mám zkouknutou Špačkovu etiketu, a bylo tam pravidlo o chůzi po schodech, které znělo: „MUŽ VŽDY NÍŽ“ (jak ze schodů tak do schodů). Na věku nesejde, ale mluvil tam o tom, že by měl muž, jako silnější tvor (HU HU!) vždy poskytnout oporu, takže zřejmě v případě že by ten chlap o holích nebo na áro, by NÍŽ měla jít žena.

Samozřejmě existují důchoci, takzvaní „blokeři“, před který se prostě na schodišti, ať se snažíte jak se snažíte, nedostanete.

Další odpovědi
led

Záleží od krásy a dĺžky sukne dotyčnej slečny. Vtedy aj starý 65ročný muž sa cíti mladší a rád vystúpi v roli ochrancu.
Doplňuji:
Výnimka je, ak slečna je členka ochranky alebo zdravotná sestra…

Drap

Bude důležité, v jakém jsou vzájemném vztahu. Zda šéf a podřízená, nebo milenci, anebo třeba dva náhodní lidé.
Každý muž, pokud mu to zdravotní stav dovolí, by měl nahoru nechat jít prvně ženu, dolů naopak.