Josef 2000

Který z našich komunistických prezidentů byl nejvíc úspěšný?

Odpovědi
Nechápavé

Gustáv Husák

led

Klement Gottwald

Nehodnoťte podľa pohľadu dneška, ale podľa vtedajšej situácie.Ťažko hodnotiť úspešnosť menovaných prezidentov bez jednoduchého zhodnotenia ich činnosti vzhľadom na vtedajšiu politickú situáciu.

1 – Klement Gottwald ako jediný z menovaných prezidentov vlastne dosiahol cieľ Komunistickej strany Československa – vytvoriť štát pod vedením KSČ. (v stupnici na 1.mieste)
2 – Antonín Zápotocký vlastne pokračoval v nastolenej línii.
3 – Antonín Novotný, aj napriek svojim mnohým chybám, bol jediný z prezidentov pred Pražským jarom 1968, ktorý dokázal odolávať silným mocenským vojenskopolitickým tlakom KSSZ(b), aj keď sa o tom verejne nikde nehovorilo, napríklad umiestneniu SA na našom území (v stupnici na 2. mieste)
4 – Prvý komunistický prezident ČSSR počas uvoľnovania vedúcej moci KSČ (Pražské jaro 1968), ktorý v snahe zabrániť otvorenému boju, nakoniec ustúpil Moskve, ktorá túto situáciu využila na splnenie svojich vojenských strategických záujmov – umiestnenie svojich vojsk na území ČSSR (čomu sa A.Novotný snažil zabrániť). Všimnite si, že jeho meno sa neobjavilo ani na „pozývacom liste“.
5 – Gustáv Husák – napriek svojej bývalej povesti v časoch normalizácie súhlasil s pritvrdením politiky KS na život celej republiky. Po zmene politickej situácie v ZSSR nástupom Gorbačovovej „glasnosti a perestrojky“ sa snažil prispôsobiť novej situácii aj vo vnútornej politike, ale pomalým postupom.
poznámka:
Teoreticky by sme mohli nazvať aj Antonína Zápotockého najúspešnejším prezidentom, pretože za jeho pobytu vo funkcie sa v ČSR vlastne nič vojenskopoliticky nezmenilo.
Doplňuji:
oprava:
bod č.4 – Ludvík Svoboda

text „Všimnite si, že jeho meno sa neobjavilo ani na "pozývacom liste“. patrí k A.Novotnému.

poznámka skôr pre programátora tejto stránky:
bolo by dobré, keby sa pole na odpoveď mohlo podľa potreby zväčšovať, ako to bolo v predchádzajúcej verzii, takto nevidíme celý napísaný text.

T3NY

Ludvík Svoboda