annas

Který významný český vynálezce zemřel před 70. lety?

Jan Neruda o něm kdysi řekl: „Měl dvě vady. Nebyl obchodníkem a byl příliš skromný. Jedním slovem, byl Čech.“

Za co tomuto muži vděčíme?

Nejlepší odpověď
rynek878

Křižík František
český elektrotechnik, vynálezce a podnikatel
6.7.1847–22.1.1941
Zakladatel českého elektrotechnického průmyslu. Autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy (1881). V roce 1883 založil vlastní podnik, který se svou produkcí významně podílel na elektrizaci drah, podniků a obcí. 1891 uvedl do provozu první elektrickou dráhu v Praze, z Letné do Stromovky; v letech 1902 – 03 postavil meziměstskou elektrickou dráhu Tábor-Bechyně; 1910 předložil návrh na elektrifikaci země. Jako první v Čechách sestrojil tři elektromobily, které úspěšně vyzkoušel jízdou do vrchu Nerudovou ulicí v Praze. Velkou pozornost vzbudila jeho elektricky osvětlená fontána, kterou předvedl na Jubilejní výstavě v Praze (1891). Jeho Paměti zpracoval V. List (1952).

Zdroj: moje knihovna