annas

Který výraz používáte pro pojmenování stejné sktuečnosti?

Dnes jsem poslouchala ČRo pořad O češtině. Bohemista připomněl rozdíly mezi slovy moravskými a českými. Podstatných jmen není mnoho. Z některých jsem vytvořila krátké věty.

Prosím o odpověď, který z výrazů používáte, případně znáte. Doplňte, zda jste z Čech či Moravy. Díky.
Jako první uvádím moravismy.

  1. Nosíte gatě a kšandy či kalhoty a šle?
  2. Máte rádi tvarůžky nebo syrečky, případně pletýnku nebo housku?
  3. Dáváte si hlt či lok vody?
  4. Zavazujete si šátek na suk nebo na uzel? Tkaničky u bot na smyčku či na kličku?
  5. Na stromě jsou silné haluze nebo větve?
  6. Pořídili si sousedé nové ryny nebo okapy?
  7. Kupujete si ovoce: víno nebo hrozny?
  8. Stojíte na dvojáku nebo na štaflích?
  9. V papírnictví vám nabídnou rýsováčky nebo připínáčky?
  10. Spadne vám něco na zem nebo na podlahu?

Doplňuji:
Když se nedaří, co se dařit má …. chybička se vloudila ….

Stejně jako nejsou dokonalí lidé, ani žádný dialekt není dokonalý. Každý má své výhody i nevýhody. Důležité je, že se Češi a Moravané domluví. Ale je vdiět, že vzhledem k migraci obyvatel se stírají rozdíly mezi moravismy a čechismy.

„Nejmoravštější“ je Drap – neleze jen"po moravsky" na dvoják, ale „po česky“ na štafle. 🙂
„Nejčeštější“ je Děda Louda – jen neuklízí „po česky podlahu“, ale „po moravsky“ zem. 🙂
U dalších se prolínají výrazy české i moravské, u vagry pak některé „prajské“.
Děkuji za odpovědi. Odpovědi mě zajímaly, protože již jednou jsem podobnou otázku vložila, ale týkala se jiných výrazů.

Nejlepší odpověď
Damiana

Kalhoty a kšandy; syrečky a houska; hlt ani lok vody snad vůbec neříkám – spíš trochu nebo krapet; uzel; tkaničky „jen“ zavazuji, ale neříkám na co; větve; okapy; víno, obvykle jako celek hroznové víno; štafle; připínáčky; na zem.
Země původu – Čechy krásné, Čechy mé (Severní):-)

Další odpovědi
vagra

Hlučínsko- (Prajsko)

1 gatě,( nejčastěji galaty )- kšandy
2 tvarůžky, (tvargle) – housku,(nejčastěji kupujeme bělku)
4 hlt, (lyk, šluk)
5 uzel, (šňůrky u butků) na mašličku
6 haluze
7 ryny
8 víno
9 dvoják
10 připínáčky,( nejčastěji reiscveky)
11 na zem

iceT

1 gatě a kšandy,slovo kalhoty použiju občas,šle vůbec
2 tvarůžky(tvar­gle),pletýnku
3 lok
4 uzel,mašlič­ka(smyčku nebo kličku nepoužívám,stejně jako tkaničky,vždy to byly šňůrky do bot)
5 větve
6 okapy
7 hrozny
8 štafle
9 rýsováčky
10 všecko mě padá na zem

jsem z Moravy

Bublinnka

  1. gatě a kšandy
  2. tvarůžky a housku
  3. lok vody
  4. šátek na uzel, tkaničky na smyčku
  5. haluze
  6. okapy
  7. víno
  8. štaflích
  9. připínáčky
  10. na zem

Zajímavé… jsem se Severní Moravy – Ostravsko

bolak

01. Kalhoty a kšandy
02. Syrečky a housku
04. Ani jedno, ale jídlo hltám a píva si občas loknu
05. Na uzel
06. Větve
07. Okapy
08. Většinou hroznový víno
09. Na štaflích
10. Připínáky
11. Většinou na zem, někdy i na podlahu.

Jinak ale nenosím kšandy, nevážu si kolem krku šátek a zásadně nežeru syrečky!! To jen aby bylo jasno, abyste náhodou nepotkali někoho takovýho na ulici a neříkali: „hele, támle jde bolak“.

briketka10

01. Kalhoty bez kšand
02. Syrečky a housku
04. hlt
05. Na uzel
06. Větve
07. Okapy
08. Většinou hroznový víno
09. Na štaflích
10. Připínáky
11. Většinou na zem, někdy i na podlahu..
jsem z Čech

anonym

  1. Kšandy a kalhoty, někdy šle.
  2. Nemám, jinak housku.
  3. Lok i hlt, ten je častější.
  4. Uzel a klička.
  5. Oboje.
  6. Okapy.
  7. Oboje.
  8. Štafle.
  9. Připínáčky.
  10. Oboje.

Čechy, ale 2 a 1/2 roku na Sev. Moravě.

Drap

Morava:
1.gatě a kšandy ,kalhoty a šle méně
2,Tvarůžky a pletýnku, syrečky zřídka. Housku nikdy
3.Většinou hlt, lok málo kdy
4. Suk a smyčku. Uzel vyjímečně, kličku nikdy
5. Haluze , Větve málo
6. Rýny, okapy vyjímečně
7. Většinou víno , hrozny zřídka
8. Na štaflích, dvoják vyjímečně
9. Rýsováček, připínáček znám, ale téměř nepoužívám
10. Všechno padá na zem.

Děda Louda

1. Kalhoty a kšandy.
2. Sytečky a housku.
4. Jak kdy.
5. Uzel a klička.
6. Větve.
7. Pořídili si okapy a říkají jim rýny.
8. Víno.
9. Štafle.
10. Napínáčky.
11. Na zem.
Takhle se vyjadřují Pražáci. Myslím ty domácí, ne náplavy.

dudu

Jsem sice Moravák dílem ovlivněný i brněnským hantecem, ale protože žijeme podle nálady ve městě i na typické vesnici, používím obě hovorové verze. Navíc proti Vámi zmíněnému ještě např. paní chodí du lesa na černé jahude namísto borůvek, ve sklepě máme zemská a štěpová jabka a místní pořekadlo z tišnovka zní „Květnica hura, Besének vuda, dražší než celá Morava“. A co bodete dělat zétra?

Tw!st

jsem z moravy a mám to přesně doslova jako iceT :D

WeeBear

  1. Nosím kalhoty a kšandy. 😁
  2. Tvarůžky a housky
  3. Lokám
  4. Šátek na uzel, tkaničky na „mašličku“
  5. Větve
  6. Upřímně mi ryny nic neříkají, okapy samozřejmě
  7. Hrozny
  8. Štafle, ale radši žebřík
  9. Připínáčky
  10. Na zem

Slezsko

Cesnek

žiju v čechách ale jezdím velice hodně na moravu takže to mám zajímavý :D :D takovou zkušenost má málo kdo!!!!!!

anonym

Jsem z Čech.
Doplňuji:

  1. Kalhoty a kšandy
  2. Tvarůžky a houska
  3. Lok
  4. Uzel a smyčka
  5. Větve
  6. Okapy
  7. Hrozny – hroznové víno
  8. Štafle
  9. Připínáky
  10. Zem i podlaha

anonym

Pocházím z Moravy a mám to nastaveno takto:

  1. nosím kalhoty a (mluvíme o šlích, ty nenosím)
  2. tvarůžky i syrečky (vyrábí se z tvarohu a jde o druh sýra – obojí je tedy správně)
  3. můžu sice hltat, ale když piju, tak je to lok vody
  4. šátek si zavazuji na uzel a boty na mašličku
  5. strom má samozřejmě větve
  6. i na mém domě byly okapy (žlaby a svody)
  7. když si kupuji hroznové víno, tak mne zlobí, že se dnes hojně používá výraz „hrozno“
  8. malovala jsem byt na domácích schůdcích a jinak používám celý život štafle
  9. příjemněji mi zní připínačky, protože jimi zpravidla nechci rýsovat, ale naopak něco připevnit, čili připnout
  10. věci mi padají venku na zem a doma na podlahu

Annas, omlouvám se, že nemám shodné číslování, ale chybí Ti tu trojka, tak doufám, že jsem to nepokazila, když jsem to vzala po řadě. I když jsem z Moravy, se spoustou výrazů jsem se nikdy nedokázala ztotožnit.

Pájo

Krkonoše

  1. Nosím kalhoty a kšandy.
  2. Mám rád syrečky, jinak tvaroh, kupuju a jím housku, na účtence ale často píší pletýnku…
  3. Dávám si lok vody. Kamaráda okřikuji.. nehltej! ;)
  4. Zavazuji si šátek na uzel. Tkaničky u bot zavazuji na kličku.
  5. Na stromě jsou u nás silné větve. Haluz považujeme za dobrý vtip, či zábavu ;)
  6. Sousedé si pořizují okapy, my máme žlábky.
  7. Kupujeme si lahvové víno a hroznové víno.
  8. Stojím na štaflích, ale nad domem máme dvoják (strom).
  9. V papírnictví mi nabídnou připínáčky.
  10. Spadne mi něco na zem (venku) a na podlahu (doma).

led

Dr.Axl, krásne vybratý citát v inej súvislosti než jeho pôvodné znenie, čím sa jeho význam skreslil, naozaj ukazuje vaše čarovanie so slovami. Ak citujete používajte citát v súvislosti ku ktorej sa viaže.
Pre neznalých tohoto citátu:
Antonín Zápotocký, Po staru se žít nedá, Práce, 1947
ide o knihu – zbierku prejavov
„Do práce se musí každý zařazovat sám a nečekat, až ho k ní druzí budou strkat, že jednota národa je statkem, který musíme co nejvíce hájit a chránit a pro jehož uchování se nesmí nikdo zdráhat přinést oběti.“
Použijem váš spôsob čarovania. Skúste sa zamyslieť nad jeho ďalším výrokmi:
„Tam, kde není dostatek dobrovolného pochopení, tam není možno se obejít bez určitého nátlaku. Je otázka, za jakým cílem a jakými prostředky nátlak provádíme…Ať se nikdo nevymlouvá, že je vázán paragrafy a že nemůže lidově demokraticky rozhodovat a soudit. … Ne, přátelé, tak to nepůjde! Věřím, že není u nás všude vše v pořádku. Věřím, že se stále ještě naráží na staré zlozvyky, nesprávnosti i protekci. Potrvá to ještě dlouho a bude třeba ještě mnoho práce a výchovy, než se staneme všichni lepšími a proto by bylo největší nesprávností chtít nesprávnosti jedněch napravovat nesprávnostmi vlastními.“
citáty sú vybraé z menovanej knihy. Jej znenie nájdete:
http://www.pra­guecoldwar.cz/1947_Za­potocky_Po-staru.htm

led

k mojemu predchádzajúcemu príspevku. Mám chybu „citáty sú vybraé z menovanej knihy.“ v slove vybraé chýba „t“, má byť „vybraté“. Ospravedlňujem sa za preklep.

anonym

Tak na okraj, po 2 má přijít trojka, ale možná je to úmyslně, zjistit si, jak lidé vnímají posloupnost textu (čísel). 😁

anonym

Některé bývalé kantorky povědomě používají vlastní školní „doplňky“ ve stylu – „Najděte 3 chytáky“. Tys odhalil 1, ten nejsnazší, další zřejmě měly být „sktuečnosti“, kde jsou hned 2 chytáky, jeden formulační zašifrován do přesmyčky a druhý faktický (významový a pojmový), protože se nejedná o skutečnost, ale stavy či situace a prapůvodně (dle zmíněného ČRo), vlastně sousloví, idiomy, frazémy a nářečí, částečně i argot – viz pojmosloví:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=idiom
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=fraz%E9ma
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=argot
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/souslov%C3%AD
Naproti tomu použitý pojem vyjadřuje fakt či jednoznačnou a nezvratnou pravdu, tudíž nemůže být logicky popis děje vyjádřitelný mnoha způsoby -viz srovnej:
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=skute%E8nost
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/skute%C4%8Dnost
(Je tu několik bývalých kantorů mimo činnou službu snadno sklouzávajících do starých klišé, ale jen jeden přiznaný aktivní, jenž podobnými úlety netrpí, neb by jej dnešní dynamická a moderní mládež asi brzy vypískala.)
Kterýpak prezident napsal, že „Po staru se žít nedá“?

annas

Otázka o voze, reakce o koze … Je třeba naučit se správně číst …

annas

Jestliže jde o rozdíl mezi pomenováním stejné skutečnosti v Čechách a na Moravě (tedy z různých jazykových vrstev), nejde o synonyma, jak se dotyčný domnívá, ale to zv. tautonyma.

Platí, že psát o tom, čemu nerozumím, neprospívá pisateli ani uživatelům. Jde o chybnou odpověď, takže doplňuji často citovaný kodex: Není povoleno záměrně vkládat neužitečné odpovědi, které mohou uživatele uvést v omyl.
Tak se stalo.

annas

Ne. Já měla 11 příkladů, pak jsem jeden ubrala, ale pořadí neopravila. Jsem nenapravitelná… .:))

anonym

Annas, to jsem pochopila. ☺☺☺ Já jsem to napsala z toho důvodu, abych nebyla osočována z toho, že jsem porušila číselné značení pojmů. Ale díky. Takové opravynejsou podstatné.

annas

Opravila bych, ale pak bych už nemohla doplnit vyjádření.

vagra

Annas, copak na tom záleží?
Mění to něco na podstatě dotazu? 🙂

annas

Ad vagra. Děkuji.

Co říct? Číslovka leze, leze, ale nevleze tam, kam patří. 🙂

anonym

.. an., vy mate stesti, ze se vam to stava jenom s cislovkama ! -iv-

vagra

:)))

annas

Ad iv, bať, bať. :))

anonym

.. na co vy , an. s vagrou nemyslite !! mela jsem vam to obema radsi napsat do intimni posty .. !

  • iv-

annas

Ad iv.
Není to trochu jinak? Vaše myšlenka sice přeskočila, ale neujala se. Opravdu trojka za to nemůže, že neměla štěstí a není tam, kam patřila … všechny dobré myšlenky ořicházejí zpravidla pozdě … 🙂

anonym

… no jeste do toho an. zatahujte svedskou trojku .. ! .. chudak vagra ! :))

  • iv-

annas

Iv, to jsem tomu dala. Zastřelit je málo:-))

anonym

.. klidne ho tedy zastrelte !

  • iv-

johana 56

iv jsem z toho střílení a trojky tak zblbá,že palec letěl,kam neměl…

vagra

Dámy, tak to tedy ne! Já se společenským hrám, nevyhýbám! Ukecaly jste mne.
Ale vzhledem k tomu, že jde o pro mne neznámou, podle reakcí -iv- i psychicky jistě náročnou společenskou hru, (moje představa je,moderní alternativa-Vole lehni, Člověče nezlob se apd. ) musíte mne nejprve, aspoň v hrubých rysech seznámit s pravidly a hlavně s průměrnou délkou této, jak tak koukám, pro Vás i jistě zajímavé a doufám i vzrušující hry. :)
Také prosím blíže specifikovat typ a velikost nářadí, které si mám připravit. Mám na mysli- otřít prach, popřípadě přeleštit kostky, kuličky, či náhradní pindíky k Dámě apd.)
Také mě zajímá, jestli je k této hře, zapotřebí nějakého speciálního úboru.
Protože bych se, vzhledem ke svému kmetskému věku a tomu přiměřenému zdraví, nerad dostal do nějakých, pro mne trapných, nebo dokonce frapantních situací, předem Vás upozorňuji, že zásadně nejdu do fyzicky náročných her.:)
Ještě jsem tuto hru nikdy nehrál, tak jistě pochopíte mé obavy z neznáma…:)))

johana 56

Ani jsem netušila,co vše je potřeba vědět.Holt pravidla jsou pravidla.Hra „Vole lehni“ může být zajímavá,jen nevím,jak ho dostatnu do 5 patra,aby lehl(trpí klausrofobii,výtah nepřipadá v úvahu).

vagra

Ke zmiňované hře, je zapotřebí si vybrat mladého, nejlépe statného a hlavně zdravého vola.
Nejlépe vola sportovce, který Vás poslechne, když mu dáte výše uvedený povel.
Takových po světě běhá, schválně se kolem sebe pořádně rozhlédněte a toho s tou klaustrofobií, toho se zbavte. :)
Má to ale jeden háček, nečekejte od něj žádné zázraky!
Jde přece jenom o vola.....:).

johana 56

Velice děkuji za užitečné rady.Zkusím tedy zaměnit příkaz"lehni" za jiný (rovněž herní) -„táhni“ a poohlédnu se jinde,snad budu mít štěstí.

vagra

:)))

anonym

:)) vy jste me rozparadili vsichni .. a to mam den pred dovolenou ! abych se vam tam jeste nespustila .. !
ja mam ale zivotni zkusenosti take s tou hrou … :
.. ja lehnu .. on me spatri …a rekne : tahni !
:((

johana 56

Horší je když lehnu,pode mnou hoří, přiběhne hasič s proudem ledové vody a i ta poslední jiskřička naděje zhasne.

annas

Ad iv, johanko a vagro.

Všichni tři (bože, ta nešťastná trojka nedá a nedá pokoj, musí se pořád objevovat) jste si dali k obědu talíř kaše. Jen doufám, že nezatíží vaše žaludky a nebudou vám je muset vyplachovat. :))

Iv bude připravovat ostrov …

johana 56

ad.annas
Ono nejde o 3 (číslici ),ale o tu trojku,co o ní moc nevím, ale mnohé se mohu dozvědět…

anonym

johanko .. an. mysli ale tu " pravou " trojku .., jako my vsichni tady .. ! :)
ta uz ani v te euforii nevi, ze nejaka cislice existuje .. :)
ja uz tu trojku studuji cele odpoledne .. abych byla " pripravena " .. ale zatim o ni jen ctu !
:(

  • iv-

johana 56

  • iv- teď jem tedy magor úplně!Pravá,levá-horní,dolní,že já ubohá šla v tom ranním mrazíku vůbec ven!

briketka10

☺☺