AndreiRanger

Který úřad kontroluje podnikání na internetu?

Jeden internetový „podnikatel“ (bude jich určo víc) má postavenou stránku na získávání pěněz od lidí, ovšem zpětně nic negarantuje. Nelze tedy žalovat pro podvod, nicméně má spoustu jiných nedostatků, které už napadnutelné jsou a dost pochybuji, že má v pořádku odvody atd…

Normálně bych ctil zásadu, když jsou lidé hloupí, klidně je ober, ale namočil se do toho můj brácha…

Takže otázka zní na jaký úřad se obrátit: A, Nedostatky v právní úpravě všeobecných podmínek
B, Podezření na daňové úniky

Dík za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

  1. Živnostenský úřad
  2. Finanční úřad

___
Podnikání na netu se – v zásadě, neliší od jiného způsobu podnikání (pokud jde o kontrolu úřadů).
A podnět ke kontrole můžeš podat i anonymně.
Případně můžeš podat i trestní oznámení (PČR) – pokud víš o konkrétním porušení konkrétního zákona.

Další odpovědi
Questman

Asi policie ČR nebo ČOIka? o.O

McArthur

V případě nekalých praktik se určitě obraťte na Českou obchodní inspekci (www.coi.cz). Pokud bratr potřebuje pomoci, nebojte se obrátit na různá sdružení obrany spotřebitelů, kde dostanete právní pomoc. Příkladem je DTEST (www.dtest.cz).
Pokud si myslíte, že podnikatel nepodniká v souladu s živnostenským oprávněním, tak se obraťte na Živnostenský úřad, který je příslušný místu podnikání onoho podnikatele. To zjistíte podle jeho IČ a výpisu s rejstříku. Centrálním rejstříkem je ARES při Ministerstvu financí České republiky (odkaz: http://wwwinfo­.mfcr.cz/ares/a­res_es.html.cz ).
Pokud si myslíte, že neplatí daně, obraťte se na finanční úřad mísně příslušný onoho podnikatele. Opětně zjistíte podle IČ. V tomto případě stačí v rámci daného kraje.
Pokud si myslíte, že neplatí sociální pojištění, potom pomůže Česká správa sociálního zabezpečení místně příslušná sídlu onoho podnikatele.
A konečně, pokud si myslíte, že páchá trestný čin, tak podejte trestní oznámení na kterémkoliv stanovišti Policie České republiky (na městskou policii s tím nechoďte).