Kelt

Který textový soubor je lepší, s přípodnou doc, nebo odt?

Když si ukládám texty, mají soubory příponu odt, předtím měly příponu doc. Ovládání je stejné. Otevřu tyto soubory i na PC, který má Wordovské soubory s příponou doc? Pokud bych chtěl například soubory na takovém PC tisknout a pod. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Roman71

Formát souboru .doc je vnitřní standart společnosti Microsoft, kdežto .odt je stadart OpenDocument Foundation založený na XML. Každý má své pro a proti, ale XML struktura má výhodu přenositelnosti na různé platformy. V tom je síla OpenDocumetu.

Otevřít takový dokument ve Windows možné samozřejmě je, ale je potřeba nainstalovat kancelářský software LibreOffice, který je ke stažení zdarma na odkazu níže. Jinak .odt soubory je samozřejmě možné po zvolení „..uložit jako“ převést do .doc formátu pro Microsoft Office. Tam je ale nutnost, z důvodu nedodržování standardů XML předpokládat, v jaké verzi MS Office se bude .doc soubor dále zpracovávat. Může dojít k „vypadávání“ znaků s českou diakritikou, nebo rozházení formátování.

Zdroj: http://cs.libre­office.org/dow­nload/

Další odpovědi
xxx3

nedá se říci, který je „lepší“. Snad je to, že *.doc je rozšířenější a tím pádem má člověk vyšší šanci, že když to někomu pošle, tak to dotyčný otevře.

Klaproth

Pokud chceš mít jistotu, tak textové soubory ukládej ve formátu *.rtf. To otevře každý editor na libovolné platformě.

Dochy

Který textový soubor je lepší? Nevhodně položená otázka. To záleží na obsahu, ne na formátu. A který formát souboru je lepší? To je taky otázka. Z historicko-politických důvodů upřednostňuji „odt“. Lidé za tímto formátem se rozhodli vytvořit otevřený standard pro text, v době kdy MS dělal vše proto aby jeho .doc soubory nikdo jiný nedokázal přečíst a už vůbec ne zpracovat. Když to se standardizací .odt (a obecně odf) začlo vypadat vážně, MS dělal vše proto aby svůj docx protlačil za standard dřív a odf vyšachoval s tím, že jeden standard stačí. Navíc jeho software v době kdy se MS chlubil že má otevřený standard neodpovídal schválené normě. Připomenu relevantní textové formáty:

.doc – proprietární binární formát pro MS WORD
.docx – otevřený XML formát pro MS WORD
.odt – otevřený XML formát pro Open Office (a jeho odvozeniny)
(přitom docx a odt nejsou záměnné, v rámci rodiny XML jsou různě definovány)

V současnosti by i poslední verze (verze vydané v posledních několika letech a pro starší by měl existovat plugin) MS Wordu měli umět otevřít .odt přímo, stajně tak OO office a jeho klony umí otevírat .doc a .docx (ty to umí už hodně dlouho)

Problémy budou s případnými makry a mohou být při složitějším formátování.

K Romanovu příspěvku mám pár výhrad:

  • MS aktuálně používá docx, což je také XML dokument (zazipovaný), doc je opravdu proprietární, ale i MS tlačí na přechod k .docx
  • „Otevřít možné je, ale…“ MS word by měl nezáludné dokumenty dokázat otevřít. (Ale samozřejmě Open Office/Libre Office apod. by to měli zvládnout lépe)

velikypavel

Pro Tisk?
před odesláním vložte soubor do složky a do stejné složky vytiskněte na pdf tiskárně pdf pro tisk jinak riskujete takové srandičky jako řádek pro podpis na dalším listu papíru když originál má jen jeden list papíru (je to sranda jen do té chvíle dokud nejde o něco cenného) a odešlete celou složku