manykerka

Který stát v Americe těží brom a vanad?

Odpovědi
honza19hk

nevím přesně kde se těží ale brom je přítomen pouze ve formě sloučenin, většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě a ve vodě některých jezer např. Mrtvé moře, Velké solné jezero.Tzn že se může těžit všude kde je mořská voda,tím pádem i při pobřeží USA.Ale nevím o tom že by se v USA těžil.

Vanad
ve formě oxidu vanadičného je přítomen v některých železných, olověných a měděných rudách a druzích ropy. nejznámější je ložisko patronitu v asfaltu ve formě desky asfaltového bitumenu v křídě, které se nalézá v Minas Ragra v Peru.Krom tohoto ložiska v peru jsou ložiska výhradně v Rusku,Číně a JAR. V USA žádné významné ložiska nejsou.tedy aspoń o nich nevím.

vanad se též hojně získává z odpadu při výrobě surového železa. Hlavně ze strusky nebo patronitu jež je součástí některých rud pro výrobu železa.Vanad je totiž součástí železných rud a to především krevele,magnetovce a ocelku.Hlavní vanadové rudy jsou : vanadinit,patro­nit,sulvanit,kar­notit,
coulsonit

nejvyšší podíl vanadu v minerálech má karelianit,pa­ramontroseit,o­xyvanit.
kdysi jsem sehnal vzorek (z ekvádoru) do mé sbírky kamenů,ale nemá dobré vlastnosti při styku se vzdušným kyslíkem.