surikata001

Který soud je místně příslušný?

Dobrý den,

je v pořádku, když první řízení soudu s člověkem, který má bydliště ve Vsetíně, se odehraje v Praze, kde má sídlo protistrana? Jde o invalidního důchodce ze sousedství, ptal se mě na to, já mám za to, že by ho měl soudit soud v místě jeho bydliště. Nejde o spory, související s podnikáním. Děkuji.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ve většině smluvních podmínek, jedná-li se o spor mezi věřitelem a dlužníkem bývá uvedeno, že se strany dohodli, že místně příslušným soudem pro projednávání ..... je soud v místě věřitele.
Invalidní důchodce má právo požadovat bezbariérový přístup a další, což je v předvolání uvedeno.

Další odpovědi
Drap

Neni to tak někdy úplně jednoduché určit místně příslušný soud.

Ohledně příslušnosti platí, že zásadně, až na výjimky, je příslušný okresní soud, v jehož obvodu (okresu) je trvalé bydliště žalovaného. Pro místní příslušnost je tedy rozhodující, kde bydlí žalovaný, a nikoliv, kde bydlí žalobce. Věřitelům se to může zdát nespravedlivé, ale je to prostě tak. Takto se příslušnost určuje u nejčastějšího druhu sporu – o zaplacení peněžité částky. Ne však vždy..
Více najdeš zde:
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/soud/prubeh-soudniho-rizeni/284-u-ktereho-soudu-podat-zalobu-ktery-soud-je-mistne-prislusny-podle-zakona.html

ivzez

Podle toto, o jaký soud jde. Např. v případě dluhu to bývá soud v místě sídla věřitele, v případě rozvodu soud v místě posledního společného pobytu manželů, …

Občanský soudní řád:
https://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/osr/cast1h2­.aspx

Smlouvyzdarm

Raibeku nemohu zcela souhlasit. Dohodnout si, který soud bude místně příslušný je sice možné, ale také ne vždy. Týká se to jen podnikatelů v souvislosti s jejich podnikatelskou činností. Což ovšem není náš případ.
Drape ten článek neobsahuje zdaleka vše jen obecně výklad hlavně dle tuším § 85 o.s.ř., že jako místně příšlušný je soud kde má žalovaný bydliště….což je sice pravda, ale ne celá.
Invzez místně příslušným nebude soud v místě sídla – bydliště věřitele, ale dlužníka (to bylo asi jen nedopatření a záměna). A jinak samozřejmě platí to co u Drapa
Správně dle o.s.ř. je příslušným soud v místě bydliště žalovaného (§ 85). Dle § 87 o.s.ř. však může být příslušným i jiný soud (to je potom na žalujícím kde to podá), a to sice třeba soud kde má žalovaný své stálé pracoviště nebo kde došlo ke skutečnosti, která zakládá právo na náhradu újmy. Pokud by tedy způsobil škodu třeba v Plzni, mohla by to žalující strana podat ve Vsetíně nebo v Plzni. Pro úplnost kopíruji § 87
§ 87
Vedle obecného soudu žalovaného, popřípadě vedle soudu uvedeného v § 85a, je k řízení příslušný také soud, v jehož obvodu

  1. má žalovaný své stálé pracoviště;
  2. došlo ke skutečnosti, která zakládá právo na náhradu újmy;
  3. je umístěna organizační složka závodu fyzické nebo právnické osoby, která je žalovanou, týká-li se spor této složky;
  4. je sídlo osoby, která organizuje regulovaný trh nebo provozuje mnohostranný obchodní systém, jde-li o spor z obchodu
  1. na jí organizovaném regulovaném trhu, nebo z vypořádání tohoto obchodu, nebo
  2. v jí provozovaném mnohostranném obchodním systému, nebo z vypořádání tohoto obchodu,
  1. je platební místo, uplatňuje-li se právo ze směnky, šeku nebo jiného cenného papíru,
  2. je sídlo komoditní burzy, jde-li o spor z obchodu na komoditní burze.

Samozřejmě to má mnoho proměnných a jsou důležité i další paragrafy, které to řeší další „proměnné“ (88, 89, 89a …..).
Obecná odpověď tedy zní, že je to možné, že se daná věc bude projednávat v Praze a bude to tak v souladu s o.s.ř.