annas

Který ruský spisovatel 18. st. je autorem této ukázky? Jaké z ní plyne ponaučení? Jsou stále aktuální její slova?

Statečný osel
Liška potkala osla. Osel vypráví, že jde od lva. Lev byl dříve zlý, i osel se bál jeho řevu, ale teď leží jako mrtvý a je s ním velmi zle. Všechna zvířata, která se ho dříve bála, se sbíhají, aby se mu pomstila a mlátí ho hlava nehlava. Liška se ptá, zda ho osel nechal na pokoji. Osel odpovídá, že je stejně odvážný jako ostatní, a také ho pořádně kopl, aby poznal, jaká jsou oslí kopyta.

Jako je ponaučení?

Nejlepší odpověď
vagra

Ivan Andrejevič Krylov-ruský bajkář.
Jeho bajky mají stálou platnost.
Z toho,kdo vládne,mají slaboši a zbabělci strach,ale když dojde k převratu – jsou z nich největší bohatýři.

Hodně mi to připomíná situaci po r.1989…
Doplňuji:
Hlavně jsem myslel chování některých lidí…

Další odpovědi
hanulka11

Monument Ivanu A. Krylovovi v Letní zahradě (1854–55), od Petera Klodta von UrgensburgaIvan Andrejevič Krylov (rusky Иван Андpeевич Крылов, 13. únor greg. / 2. únor jul. 1769, Moskva – 21. listopad greg. / 9. listopad jul. 1844, Petrohrad) byl nejznámější ruský autor bajek.

Pocházel z chudé důstojnické rodiny. Od osmi let živil po smrti otce matku a sourozence z platu kancelářského poslíčka. Nikdy nedosáhl vyššího školního vzdělání, avšak získal široký rozhled jako samouk. Většinu svého života byl zaměstnán jako knihovník. Psal satirické divadelní hry, založil několik časopisů. Světovou proslulost mu přinesly bajky, kterých od roku 1809 vytvořil kolem dvou set. Kritizují nejen zlé lidské vlastnosti, ale mají především sociální podtext – nastavují zrcadlo tehdejší ruské společnosti, cara nevyjímaje
„Kdo vládne -lidé z něj mají respekt, ale jak moci vzdá bývá kamenován“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­van_Andrejevi%C4%8D_Kry­lov