annas

Který ruský panovník se rozhodl prodal Aljašku a proč?

O co Rusko vlastně přišlo? V kterém roce?

Nejlepší odpověď
vagra

V roce 1855 se novým ruským carem stává Alexandr II. Nikolajevič (1818–1881). Zemi však přebírá ve velmi zuboženém stavu. K tomu se ještě přidávají obrovské dluhy. Car se proto musí zbavit všeho nepotřebného. Jeho pohled okamžitě padne na Aljašku.Car Alexandr proto v březnu roku 1867 pověřuje svého velvyslance Eduarda de Stoeckela, aby se Aljašky zbavil.
30. března roku 1867 si oba vyjednavači plácnou. Car Alexandr může být nadmíru spokojen. Aljaška je prodána za 7,2 mil.dolarů.
K dotažení obchodu je ale potřeba ještě souhlasu americké Sněmovny „Zlato se tam dá sbírat lopatou,“ tvrdí novináři ve svých článcích. Netuší, že jejich slova jsou pravdivější, než si uvědomují. Kampaň nakonec přináší své ovoce. 18. června 1868 je zákon o koupi Aljašky přijat.
V srpnu roku 1896 objevuje americký prospektor George Carmack (1860–1922) na řece Klondike velké naleziště zlata. Zpráva se rychle šíří do světa a o rok později se rozproudí slavná „Zlatá horečka“.

Zdroj: RF-HOBBY

Další odpovědi
hanulka11

Na jaře roku 1867 Alexandr II. prodal Spojeným státům americkým Aljašku za 7,2 mil. dolarů, tj. 5 centů za hektar (v přibližném přepočtu cca 90 000 000 v roce 2003). Důvodů k této transakci byla řada, od tíživé prázdnoty ruské carské pokladny po vědomí, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti a blízkosti britského dominia Kanady. Nemálo přispěl i krach projektu výstavby telegrafní soustavy, která vedla z Kalifornie do kontinentální severní Ameriky a přes Beringovu úžinu do Moskvy, kde se napojovala na celoevropskou síť. USA investovaly do projektu přes 3 miliony dolarů (v té době), ruská strana podstatně menší částku

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­lexandr_II._Ni­kolajevi%C4%8D