ModráHouska

Který rod postavil Slezskoostravsý hrad a jak dlouho ho vlastnil?

Na internetu jsem našla něco málo, ale nejsem si jistá, tak se ptám vás :) Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Snad najdete odppvěď na svou otázku.

http://hrady-zamky.infoces­ko.cz/content/os­travsko-opavsko-poodri-historicke-zajimavosti-slezskoostravsky-hrad-v-ostrave.aspx
Doplňuji:
Gotický hrad byl postaven v druhé polovině 13. století opolskými nebo těšínskými knížaty z rodu Piastovců. Měl sloužit jako pohraniční pevnost k ochraně zemské stezky vedoucí z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova. První písemná zmínka o jeho existenci se vztahuje k 2.srpnu 1297.
V první polovině 16. století jej majitelé přestavěli v renesančním stylu. V 19. století hrad v důsledku důlní činnosti klesl o 16 metrů. Po požáru levého křídla z roku 1872 začíná postupná devastace této historické památky. V padesátých letech minulého století se dokonce uvažovalo o demolici. Hrad poté prošel řadou necitlivých stavebních zásahů.
Po rozsáhlých opravách byl v květnu 2004 znovu otevřen.

http://www.os­travainfo.cz/in­dex.php?option=com_vir­tuemart&page=shop­.browse&catego­ry_id=37&Itemid=44&lan­g=cs&vmcchk=1&I­temid=44

Další odpovědi
led

Na Ostravskom území sa nachádza niekoľko pohraničných hradov. Medzi nimi i Hrad Hukvaldy (ocko) a Slezkoostravský hrad (annas)
citujem z množstva informácií:
"Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova a zejména hranice polského státu, kterou tehdy tvořila řeka Ostravice. Již tehdy byl velice dobře opevněn – byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Původními majiteli hradu byli opolští vévodové, po rozpadu vévodství pak těšínská knížata. Těšínská větev rodu Piastovců panovala na Těšínsku až do roku 1653.
První písemná zmínka o existenci Slezskoostravského hradu se vztahuje k 2. srpnu 1297, kdy se na hradě sešli moravští a těšínští šlechtici. Jménem svých pánů, těšínského knížete Měška a olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce, projednali hraniční spory, které vznikaly tím, že hraniční řeka Ostravice v důsledku častých záplav měnila své řečiště. Spor byl úspěšně vyřešen. Mezi vyjednavači byl i hradní kastelán, který byl i velitelem hradní posádky, správcem sousedních knížecích vesnic a zakladatelem vsi Heřmanice. "
http://www.tu­ristika.cz/mis­ta/slezskoostrav­sky-hrad--2

anonym

Je toho možné najít víc. Třeba v tomto odkazu najdeš, kdo dal hrad postavit.

Hrady a zámky — Ostrava
Hrady a zámky v okolí Ostravy … Kamenný hrad byl založen ve 13. století německými hrabaty z Hückeswagenu. … Slouží mu rovněž přírodní amfiteátr v překrásné oboře kolem hradu, která je cílem procházek turistů v každé roční době.
www.ostrava.cz/cs/tu­rista/co-navstivit/okoli-ostravy/hrady-zamky

annas

Hrad Hukvaldy. citace z odkazu : Kamenný hrad byl založen ve 13. století německými hrabaty z Hückeswagenu …

http://www.os­trava.cz/cs/tu­rista/co-navstivit/okoli-ostravy/hrady-zamky

Na Hukvaldy se přece nikdo neptal …

annas

Okopírovaný text u doplnění odpovědi o Slezskoostravském hradu je správný, ale z jiného odkazu. „Spadl“ mně totiž prohlížeč…

Doplňuji ten správný.
http://www.os­travainfo.cz/in­dex.php?view=i­tem&id=420&op­tion=com_firmy&I­temid=90