annas

Který reneseanční italský umělec vytvořil díla: sochu Davida, obraz Poslední soud?

Čím se ještě proslavil?

Nejlepší odpověď
anonym

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (6. března 1475, Caprese – 18. února 1564, Řím) byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu. Proslavil se jako sochař, architekt a malíř, ale psal také básně.
http://michelangelo-buonarroti.na­vajo.cz/

Další odpovědi
vagra

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni byl italský sochař,malíř a básník
Pro svoji nejznámější plastiku,sochu Davida, zpracoval Michelangelo kamenný blok nevhodných rozměrů (5 m vysoký, o základně 1 × 1 m) s mnoha kazy a usazeninami, který stál 40 let bez využití před florentskou katedrálou.
Vynikal také v malířství-např.:
Stvoření světa (Sixtinská kaple, Vatikán – nástropní freska, 1508–1512)
V architektuře :
Bazilika sv. Petra ve Vatikánu (ústřední prostor a kopule chrámu, 1547–1564)
Ke stáru psal oslavné básně na mužskou krásu z čehož se dnes usuzuje, že byl homosexuál nebo bisexuál.
Zemřel 18. února 1564 v Římě

Zdroj: V.E.+různé zdroje

led

Dosť sa zabúda na Michelangela di Lodovico Buonarroti Simoni ako architekta.
Dňa 7. decembra 2007, byla objavená v archive Vatikánu jeho posledná skica pred jeho smrťou v roku 1564 kopuly Baziliky svätého Petra.
http://en.wiki­pedia.org/wiki/St­._Peter%27s_Ba­silica