metrofil

Který prvek má nejvíce stabilních izotopů?

Odpovědi
Skeptik

Cín má deset (pozorovatelně) stabilních isotopů a xenon devět.
Některé chemické prvky mají nestabilní isotopy s extrémně dlouhým poločasem rozpadu, např. Bismut 209 má poločas rozpadu téměř 2×10e19 let (alpha rozpad). Pozorovatelně stabilní izotop je izotop, který může být teoreticky nestabilní, ale u kterého tato vlastnost nebyla experimentálně ověřena.

ondra07: Neptunium nemá žádný stabilní isotop.

Emefej

Nejvíce stabilních izotopů, a to rovných 10, má cín, 8 stabilních izotopů má např. kyslík, molybden, erbium, gadolinium, osmium, krypton, xenon.

ondra07

Myslím, že Neptonium, ale nevím to jistě.