Teplometgang

Který politik v průběhu II. sv. války řekl, že Hitler je gentleman? Jak to myslel?

Nejlepší odpověď
annas

Uvádí se několik informací.

1. Autor Martin Kryl v článku Heuréka! „Hitler je gentleman“ nalezeno… píše:

„Výrok "Hitler je gentleman“ skutečně existuje. Jen autorem citátu není Ferdinand Peroutka, ale generální ředitel americké telekomunikační firmy IT&T Sosthenes Behn (1882–1957), který se jako jeden z významných amerických podnikatelů s Hitlerem osobně setkal po anšlusu Rakouska. …

Hitler v rozhovoru Behna ujistil, že budoucnost IT&T ve Třetí říši ohrožena není a že Německo nemá již další územní nároky. Behn si poté odvodil Hitlerovo gentlemanství z jeho vystupování a především z toho, jak byl Hitler oblečen. Zprávu o setkání s Hitlerem obsahující předmětný výrok podal správní radě v centrále firmy. atd "

http://krylmar­tin.blog.respek­t.ihned.cz/c1-63570590-heureka-hitler-je-gentleman-nalezeno

2. V Mnichově se Chamberlain dohodl, že Hitler tím, že se vrátí Německu Sudety, si nebude dělat další nároky na území Evropy. "muž slova. " – tedy gentleman. Hitler dostal, co chtěl, bez jediného výstřelu.

http://www.na­tionalarchives­.gov.uk/educa­tion/resources/cham­berlain-and-hitler/

3. Další informace
Česká televize. Podle jejího zjištění se článek nejmenoval Hitler je gentleman, ale Nekamenujte proroky. Nevyšel ve 30. letech ale v září 1942. Nebylo to v Přítomnosti ale v časopise Svět. Nenapsal ho Ferdinand Peroutka, ale někdo, kdo se podepsal J. Hr. a citoval výrok amerického geologa Waltera Bergmanna z přednášky v Los Angeles

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/po­litika/_zprava/cla­nek-s-citaci-hitler-je-gentleman-existuje-nenapsal-ho-ale-peroutka--1461361
Doplňuji:
Ad 2. … na území Evropy… Anglický politik Chamberlain prohlásil, že je to otázka „míru pro naši dobu“, a věřil, že Hitler je " muž slova" – uvádí se jako " gentleman".

více diskuse

Další odpovědi
da ny

Zda politik, nevím..
Údajně český spisovatel:

http://abchis­tory.cz/cl180173­9070-peroutka-kontra-hitler-gentleman---at-promluvi-obvineny.htm
http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-politika/305387/zj­istili-kdo-rekl-hitler-je-gentleman-zemanuv-muz-ovcacek-hleda-dal.html
Doplňuji:
Britský ministerský předseda
Arthur Neville Chamberlain: „Hitler je gentleman“

„Svět v té době Hitlera respektoval jako silného státníka, jehož význam den ze dne roste. Někteří vůči němu byli dětsky naivní. I zkušenější pozorovatelé však byli v jeho kritice spíše opatrní. Ve skutečnosti to byl britský ministerský předseda Arthur Neville Chamberlain, kdo se proslavil svým opakovaným prohlašováním, že ‚Hitler je gentleman‘. (Tedy, alespoň je mu to připisováno a k politice appeasementu, která skončila podpisem mnichovské dohody, přesně takové vyjádření sedí.)“
zdroj viz výše ;)

Lamalam

Údajně to prý napsal Ferdinand Peroutka, ale to nebyl politik a mělo to být ještě před válkou. Dotyčný článek doposud nebyl nalezen. Jak to Zeman myslel, se nejlépe zeptej Ovčáčka.