Hedvika9

Který plyn se na přelomu 19. a 20. století začal používat k vaření a pečení a jakým (levnějším) byl později nahrazen?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
www

Svítiplyn byl nahrazen zemním, ale kvůli jedovatosti stítiplynu.

Další odpovědi
isteron

Svietiplyn sa získaval miestne v plynárniach suchou destiláciou uhlia. Je otravný a výbušný.
Zemný plyn je výbušný. Ale je súčasťou nálezísk surovej ropy. Odpadá jeho výroba, lebo aj tak sa musí zachytiť a odstrániť z vrtu ropy. Traba ho len vyčistiť, natlakovať na transportný tlak a dopraviť plynovodmi do siete plynovodov. Je výbušný a bez zápachu. Preto sa musí napušťať indikačný merkaptan, aby sa dal kontrolovať jeho únik a netesnosti.

anonym

Svítiplyn,zemní plyn,propan butan a ne levnějším,ale dražším plynem se používá zemní.

elektrikář

Před zavedením veřejné plynovodní sítě mněl každý dům kde s ním chtěli svítit svojí malou plynárnu