Miroslavst

Který katolický kněz, povídkář, básník zemřel před 106 léty?

Víte který katolický kněz, povídkář, básník narozen 17. dubna 1817 zemřel před sto šesti léty?
Jak se jmenoval?

Nejlepší odpověď
panenka

František Pravda
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­ti%C5%A1ek_Prav­da

Další odpovědi
BEAES

F.Pravda se narodil v roce 1817 (před 188 lety) v Nekrasíně nedaleko Jindřichova Hradce. František Pravda vystudoval teologii – byl knězem, spisovatelem a také vychovatelem.

V době, kdy se ve školách a na úřadech mluvilo jen německy, psal vlastenec Pravda své povídky v českém jazyce. Povídky jsou z venkovského prostředí a některé z nich si můžete zapůjčit v knihovně.

Pravda byl také výborným učitelem a vychovatelem. Vychovával děti zámeckých pánů a ti mu z vděčnosti postavili dům, dnes je tu pošta. Až půjdete kolem všimněte si pamětní desky umístěné na tomto domě.

František Pravda žil v Hrádku přes 50 let ( od svých 30 roků ) až do své smrti
v roce 1904. Spisovatel je pochován na hřbitově pod Zdouní.