ivca11

Který hrad je nejmenší v ČR?

Nemyslím tím zříceninu…
Díky

Nejlepší odpověď
1popelka1

Že by hrad Jinčov (také Jenčov) na Křivoklátsku?

Má rozměry 18 × 9 metrů, věž 10 × 7 metrů. Odborníci soudí, že hrad byl vystavěn ve druhé polovině 13. století a opuštěn na přelomu 15. a 16. století.

pardon, teď jsem si všimla, že nemáte na mysli zříceninu… takže jdu opět googlovat:-)
Doplňuji:
Ono je docela těžké rozlišit hrad od zříceniny-ruiny, někde se totiž uvádí hrad, vzápětí se hovoří o zřícenině (protože ne vše je dochováno, zbudou třeba pouze jen zdi, terénní náznaky, věže…) a pokud jste na dotyčném místě nebyli, tak kolikrát se na netu ani nedopátráte rozměrů, takže nemáte představu…. Je tedy docela pravděpodobné, že to klidně může být i hrad pana Bumbese 🙂 Bohužel teď nemám k dispozici knihu o hradech a zámcích, jinak bych se vám podívala…
Nejmenší hrad-zříceninu, kterou jsem navštívila já, je hrad Starý Jičín v Moravskoslez­ském kraji.

Můžete si pohrát na stránkách http://www.hra­dy.cz/index.php, kde si můžete vyhledávat podle různých kritérií, např. při zadání ČR – hrady – zachovalé – přístupné –> 69 hradů

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/102854-lesni-cestou-na-nejmensi-hrad.html

Další odpovědi
BEAES

Je to Jinčov, tu je o něm nějaké čtení…
Jmenuje se Jinčov, leží ve východní části CHKO Křivoklátsko a odborníci jsou názoru, že jej nechal vybudovat rovněž Přemysl Otakar II. S největší pravděpodobností prý měl sloužit k odpočinku panovníka a jeho družiny.

Hrad či hrádek sice patří do kategorie zřícenin, nicméně i díky péči Spolku na ochranu hradu Jenčova – je v natolik dobrém stavu, že velice přehledně ukazuje, jak to před více než sedmi stoletími v hradech vlastně vypadalo. Upozorňuji, že ve jménu hradu v názvu spolku není chyba. Hradu se totiž říká nejen Jinčov, ale i Jenčov – a v dobách dřívějších také Ginčov či Jenišov.

Nachází se na skalnatém ostrohu nad meandrem potoka Vůznice zhruba osm kilometrů východně od Křivoklátu a sedm severně od Nižboru. Pokud se k němu vydáte po červené turistické značce poblíž obce Běleč, čeká vás krásná, nenáročná dvoukilometrová procházka Národní přírodní rezervací Vůznice.

Bumbes

Starý Berštejn – asi v podobném stavu i kategorizaci jako Jinčov. Je to opravdu „PidiHrad“ perfektně udržovaný, takže ke „zřícenině“ má hodně daleko..

Založen počátkem 15. století Jindřichem Berkou z Dubé (řečeným též Hlaváč). Připomínán též jako Berkenstein. V polovině 15. století drželi hrad Vartemberkové a v 16. století se tam opět vrátili Berkové. Ti jej pak v polovině století opustili a přesídlili na Nový Berštejn u Dubé.
Zachována hradní věž v jejímž přízemí je sklenutě valené zdivo a zbytek portálu. Kolem nevelké předhradí se zbytky bašt. Zřícenina je v současné době v dlouhodobém pronájmu a je využívána jako soukromý rekreační objekt s omezenou přístupností.

Miroslavst

Možná by to také mohl být Kočičí hrádek. Nachází se u slatiňan.
http://www.sla­tinany.cz/ima­ges/kocicak.jpg

Zdroj: http://www.sla­tinany.cz/oko­li.php