annas

Který francouzský spisovatel uvádí ve svém díle vůbec poprvé jako hlavní postavy obyčejné dělníky a lidi z periférie?

Historie – zemřel 29. 9. … Svým cyklem vytvořil obdobu Balzacovy Lidské komedie včetně vracejících se postav.
Vzpomenete si na některé jeho dílo? Který umělecký směr představuje?

Nejlepší odpověď
kropitko

Emil Zola,četla jsem akorát Nanu a ani jsem ji nedočetla. Vím že pak ještě psal o Dreyfusově aféře. Ale jaký umělecký směr představuje to netuším.

Další odpovědi
1popelka1

Doplním Kropítko.
Z děl ještě například cyklus románů Rougon-Macquartové (patří tam právě Nana, Germinal, Doktor Pascal, zabiják, Břicho Paříže..).
Dílem Žaluji se zapojil do Dreyfusovy aféry.
A umělecký směr – naturalismus
Doplňuji:
Naturalismus

  • jde o vyhrocený realismus-dovádí do krajností principy realismu, vznikl ve Francii tak 60.-80. léta 19.st.
  • člověk má dán osud dopředu, je dán dědičností, zobrazuje člověka, který je ovládán svými pudy.
  • ústřední postavy – člověk z lidu (neurozený, dělník), zavádí nás mezi alkoholiky, prostitutky, do podsvětí
  • naturalisté nevěřili, že jde změnit společnost; mysleli si, že jakákoliv snaha jednotlivce je zbytečná

vagra

Zřejmě se jedná o francouzského představitele naturalismu Émile Zolu.
Kdysi jsem přečetl jeho román Nana a viděl filmovou podobu jeho Germinalu s Jeanem Sorelem v roli Lantiera.

Gwen

Victor Hugo – Dělníci moře