Mirdas

Který film nejlépe vykresluje dobu let sedmdesátých a osmdesátých v Československu ?

Nejlepší odpověď
annas

Je to těžké, záleží na tom, co vás zajímá. Jinak je zachycena situace přímo v době socialismu než zpětný pohled na ni>

Kde se dovíte i o životě v 70. a 80. letech jinak než v tehdejších seriálech.
Např. seriál Vyprávěj, J. Dietl – Píseň pro Rudolfa IIIl.
Film natočený podle románu M. Kundery – Nesnesitelná lehkost bytí, J. Hřebejk – Pelíšky, Pupendo.. Ještě třeba Básníci od D. Kleina.
--

Ještě mě napadla Báječná léta pod psa (Nikolaev), Svěrákův Kolja, Zapomenuté světlo (Michálek), Díky za každé nové ráno režíséra Šteindlera atd.

Další odpovědi
anonym

Já bych řekl, že byla spousta seriálu, které tuto dobu vystihovaly: Žena za pultem, Okres na severu, Plechová kavalerie, Inženýrská odysea, Nemocnice na kraji města, Rozpaky Svatopluka Kuřátka a mnoho a mnoho dalších. Na ty seriály se dalo koukat!

=============­========================­====

Na žádost led, připisuji i 30 případu majora Zemana!

xxx3

Já bych na prvním místě zmínil Panelstory od Chytilové. Pak samozřejmě řada dalších – Vesnička středisková, Vrať se do hrobu, něco z Homolkovské trilogie, Co je vám, doktore; Bony a klid, jistě i řada dalších.
Barbakan zmínil ty seriály, které jsou také ideálním svědectvím doby (zvlášť, když je člověk sleduje trochu podvratně).
Rozhodně bych vynechal všechny filmy, které vznikly po roce 89 (tedy ty, které nějak popisují 70. či 80. léta – jako třeba tu mýdlovou operu Vyprávěj, nebo slavné Pelíšky – to rozhodně není moc autentické)

Emefej

Bony a klid.

štamgast

Seriál Vyprávěj.

Zvědavý

Film Občanský průkaz

Lamalam

Nejsem pamětnice oné doby, filmy tudíž nemohu hodnotit.

led

barbakan a kde sa stratil hrdinný mjr.Zeman?

anonym

Led, u Zemana to byl časový úsek od 1945 do …
Tazatel se ptal na dobu 70 a 80– tých let.

led

Ale predsa bol aj normalizovaný v 70 -tych rokoch
No na druhej strane ten „údernícky zoznam“ filmov, ano ak sa človek odosobní tak vidí aj ten bežný život, nielen propagačný. Prirodzene nehovorím o kvalite hráčov, pardón, myslím hercov, réžie a iných spolupracujúcich na tvorbe týchto filmov…