pegiin

Který evropský epos byl jako první napsán národním jazykem a kdy vznikl.

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě že Homérův antický epos položil základy evropské literatuře. Ale pojem literatura v národních jazycích se užívá až od poč. 8. st. do pol. 15. st. V tomto období kromě jiných žánrů vznikaly eposy. Nejznámější skladbou je Píseň o Rolandovi asi z 11. st – hrdinský francouzský epos.
Doplňuji:
Nejstarší je anglický hrdinský epos Beowulf z období kolem roku 675 až 750. Tento epos se neprobírá na všech školách, proto jsem uvedla nejznámější.

Další odpovědi
Thomas

Za nejstarší národní epos se považuje anglicky psaná Píseň o Beowulfovi. Alespoň tak to učím své děti ve škole:-) A myslím, že je to správně:-)

Nuk nuk

POkud je mi známo je to řecká HOmérova Illias, psaná řecky v 8 století př. n.l.

annas

Máte pravdu, že nejstarší je anaglický epos, který jste uvedl. Já jsem napsala nejnámější, protože vím, že se o anglickém eposu neuči ve všech školách.