annas

Který dnešní jubilant zemřel v roce 1971?

Stále jeden z našich nejčtenějších a nejoblíbenějších básníků. Ale také dramatik, novinář, autor rozhlásků a veršů pro děti, fotograf, kreslíř a hudebník a autor nádherných písňových textů.

Znáte některé jeho dílo?

Stříhali dohola malého chlapečka
kadeře padaly k zemi a zmíraly
kadeře padaly jak růže do hrobu
Železná židle se otáčela

Nejlepší odpověď
rynek878

Kainar Josef
český básník, spisovatel a textař
29.7.1917–16.11.1971

1938–39 studoval češtinu a francouzštinu na ‚Univerzitě Karlově‘ v Praze. V roce 1959 podnikl cestu do Vietnamu. Užíval obecnou češtinu, překládal texty jazzových písní, psal texty k hudbě, používal černý humor, zobrazoval tragické pozadí života. Zpočátku psal v duchu filosofického existencialismu, později přešel k méně subjektivní problematice lidského bytí. V sebeironických básnických sbírkách hledal očistnou katarzi a porozumění v pohledu na zkušenost bytí a obecný lidský úděl.

Z díla: Cirkus Plechový (1945), Čas nečas (1984), Český sen (1953), Člověka hořce mám rád (1959), Lazar a píseň (1960), Miss Otis lituje; Nikdy nejsem sám (1982), Nové mýty (1946), Příběhy a menší básně (1940), Rozhlásky (1971), Říkadla (1948), Včela na sněhu (1966), –71 Veliká láska (1950)

zdroj:z mé hnihovny

Další odpovědi
1popelka1

Jde o Josefa Kainara, člena skupiny 42. Psal i pro děti. Mnohé jeho básně zhudebněny, nazpívaly jej např. Mišík, Matuška, Plíhal aj.
Z děl si vybavuji jen Nové mýty, z kterých je právě vaš ukázka Stříhali do hola malého chlapečka.

hanulka11

asi to bude Josef Kainar
psal texty k písním i pro Evu Olmerovou