annas

Který dnešní jubilant byl manželem herečky Marie Tomášové?

Divadelní režisér, herec a zakladatel slavného divadla.

Jak se divadlo jmenovalo? Kdo v něm např. také působil?

Nejlepší odpověď
rynek878

Krejča Otomar

Národního divadla v Praze, 1956 – 61 šéf činohry Národního divadla, 1961 – 65 režisér Národního divadla. V roce 1965 založil Divadlo Za branou (do 1972 jeho umělecký vedoucí). 1973 – 76 režisér Divadla S. K. Neumanna. Od 1976 v emigraci; působil v divadlech na Kubě, v Belgii, Rakousku, Německu, ve Švédsku a Francii. 1990 v Praze znovu založil Divadlo Za branou II. Pro jeho režijní přístup je charakteristická analýza a tvarová přestavba textu a neobvyklé režijní postupy. Ústředním tématem jeho pojetí bylo hledání nejrůznějších podob současného maloměšťáctví; do svých inscenací zapojoval kladné momenty čestného lidství a téma mládí. Užíval filmovou projekci, později pohyblivé stavební dílce, které se staly významově tvárným prvkem jeho inscenací. Z režií: Jejich den, Konec masopustu (J. Topol), Višňový sad, Racek, Ivanov (A. P. Čechov), Král Oidipus, Élektra (Sofoklés), Drahomíra a její synové, Strakonický dudák (J. K. Tyl), Provaz o jednom konci (J. N. Nestroy), Romeo a Julie (W. Shakespeare), Majitelé klíčů (M. Kundera).
link:

Zdroj: http://www.roz­kvetlekonvalin­ky.estranky.cz/clan­ky/patri-k-sobe/marie-tomasova---otomar-krejca