annas

Který byzantský panovník dal za své vlády postavit nejslavnější chrám zasvěcený bohyni moudrosti?

Nevíte, kde tento chrám stál? Existuje ještě dnes?
Doplňuji:
Stano, děkuji. Popletla jsem formulaci. Jde o chrám Boží Moudrosti, nikoliv bohyně moudrosti.

Nejlepší odpověď
stana73

Nevím,kdo ho postavil,ale bohyně moudrosti byla Pallas Athéna a chrám Parthenon stojí v Athénách a je zařazen do světového dědictví UNESCO
Doplňuji:
No tak to je kousek vedle,v Istan­bulu.Ale kdo ho postavil si nepamatuju.Je tam muzeum islámu a křesťanství

Další odpovědi
vagra

Pravděpodobně jde o legendární perlu Istanbulu, chrám Hagia Sophia neboli Boží moudrosti.
Za císaře Justiniána ho v letech 532–537 postavili architekté Anthemios z Trall a Isidor z Milétu na místě staršího kostela. Při jeho vysvěcení měl Justinián zvolat: „Pochválen buď Bůh, který mě uznal za hodna postavit tuto stavbu. Šalamoune, překonal jsem tě!“
Po obsazení Turky byl přeměněn na mešitu a jeho mozaiky zabíleny. Naštěstí se tím zachovaly do pozdějších dob, při rekonstrukci v 19. století byly znovuobjeveny, a když Atatürk vyhlásil mešitu v roce 1935 muzeem, byly postupně opět odkrývány. Na islámskou éru stavby upamatují jen velké tabule s Alláhovými jmény.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:9reb­bO70IZoJ:provaz­nik.webz.cz/sto­ry/story52.php+Chr%C3%­A1m+v+tureck%C3%A9m+Is­tanbulu&cd=7&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

GM

Chrám Boží Moudrosti v Istanbulu, já jsem tam byla!