annas

Který americký fyzik bývá označován jako „otec“ atomové bomby a symbol atomového věku?

Jaký byl jeho osud?

Nejlepší odpověď
vagra

J. Robert Oppenheimer „otec“ atomové bomby, byl americký teoretický fyzik,stal se nejvlivnějším poradcem vlády a armády v jaderných otázkách.Později vystupoval proti vývoji vodíkové bomby , vyslovoval se pro kontrolu nad vývojem a užitím atomových zbraní. Díky tomuto prohlášení byl vyšetřován ze zrady. FBI se domnívala že poskytl informace o atomové bombě Sovětskému svazu.Oppenheimer vyvolával hněv u mnoha politiků a vědců svými ostrými politickými názory, vyšla na povrch jeho možná dřívější spolupráce s komunistickou stranou.
O deset let později byl prezidentem Johnem F. Kennedym rehabilitován.
Zemřel 18. 2. 1967 ve věku 63 let v americkém Princetonu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ro­bert_Oppenhei­mer

Další odpovědi
ministri

Julius Robert Oppenheimer