KubikS7

Kteří varani z čeledi varanovitých jsou největší ? nejdelší ? nejmenší ? :)

Nejlepší odpověď
dědapetr

Varan komodský (Varanus komodoensis) nebo také komodský drak je nejmohutnější žijící zástupce ještěrů z čeledi varanovitých.
Dva zástupci varanovitých (varan novoguinejský a varan mangrovový) mohou být dokonce ještě delší, ale vzhledem k tomu, že jde o druhy stromové, tvoří většinu jejich subtilního těla ocas a jejich váha činí maximálně kolem 10 kg.

Nejmenší varan
Varanus brevicauda
Nejmenší z varanů, Varanus brevicauda, byl studován
v oblasti Yamarna, Great Victoria Desert, Western Australia. Délka těla 42–126 mm, délka ocasu 38–118 mm. Ocas
je kratší než tělo. Samci jsou menší než samice, ale mají
delší hlavu a ocas. Samice snášejí od října do prosince 2,
nejvýše 3 vejce. Mláďata se líhnou v lednu a únoru, mají
délku těla 42–45 mm, hmotnost 1–2 g.
Pramen: †King, D. & Pianka, E. R., 2007: Ecology of pigmy monitor Varanus brevicauda in Western Australia. – Mer tensiella, Rheinbach, 16:
str. 304–311

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Va­ran_komodsk%C3%BD