annas

Kterému panovníkovi a proč vděčíme na to, že dnes slavíme xxx výročí Všeobecného školského řádu?

V kterém roce došlo k tomu, že "pole jakkoli úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže“. ?

Nejlepší odpověď
anonym

Mám za to,že to byla Marie Terezie.
¨
6. prosince 1774 vyhlásila v celé říši Všeobecný školský řád pro německé normální, hlavní a triviální školy. Triviální školy byly zakládány v menších městech a vesnicích s farou, proto se jim říkalo také farní školy. Kromě náboženství vyučovaly triviu neboli psaní, čtení a počítání. Ve větších městech byly zřizovány školy hlavní, které učily i základům latiny, dějepisu, zeměpisu, domácím pracím a zemědělství.

Další odpovědi
hanulka11

Myslím,že tato otázka tu před chvíli byla

Byla to Marie Terezie-6.12.1774

Jako malou holku mě tereziánská školská reforma samozřejmě nijak nenadchla. Když jsem trochu povyrostla, ocenila jsem ji, dnes ji obdivuji. Marie Terezie jako matka 13 dětí dobře věděla, že „pole jakkoli úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže“. Jejím cílem bylo vybudovat takové školy, které by děti „v mravnosti a náboženství vychovávaly, ducha jejich vyvíjely, znalosti a zběhlosti, jichž mají v životě potřebí, jim poskytovaly, aby se z nich stali hodní lidé a občané.“

podle kalendária

anonym

Jo,jo – Maruška. Nebylo by marné,kdyby se znova narodila.

annas

Hanulko, bylo, ale někdo ji smazal.