bobánek

Kterého šlechtice nechal popravit král Václav II.pod hradem Hluboká?

Nejlepší odpověď
anonym

Záviše z Falknštejna.
Doplňuji:
Hrad Hluboká patřil Vítkovi z Krumlova, Falkenštejnovu staršímu bratrovi. Vítek odmítl hrad vydat do Václavovy moci, a tak byl drahocenný vězeň pod hradem Hluboká na pravém břehu Vltavy popraven.
Pověst, že Záviš z Falkenštejna byl popraven prknem (jako první se o tom zmiňuje ve své kronice Přibík Pulkava z Radenína), vychází pravděpodobně ze slova „plkno“, což je popravčí sekyra (flanderská sekera) se širokým ostřím. Postupně se díky lidovému podání „plkno“ změnilo na prkno a odtud tedy pověst o popravě prknem.
Závišův pád ukázal na meze šlechtické ctižádosti.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1vi­%C5%A1_z_Falken%C5%A1tej­na

Další odpovědi
casey

Kilja → nemas uplne pravdu. Hluboka byla puvodne tj. v polovine 13 st. postaven jako hrad. Na zamek byl prestaven az v r. 1563.
Kral Vaclav tedy mohl klidne popravovat pod hradem

anonym

Hluboká není hrad, nýbrž překrásný zámek!
To casey: dík za poučení, asi jsem ve škole chyběl :)