Drap

Které zařízení, či nástroj, používá nebo používalo lidstvo nejdéle ve své historii?

Neptám se který nástroj je nejstarší, ale který byl nebo je nejdéle používán

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě to bude pěstní klín, uvádí se jako prehistorický nástroj.

"Typickým artefaktem staršího paleolitu je pěstní klín, který byl vyráběn druhy Homo erectus a Homo heidelbergensis. Jde o oboustranným štípáním opracovaný (bifaciální) masivní nástroj, silnější konec je někdy neopracován, opačný konec je buď oválný s ostrou hranou, nebo je tvarován do hrotu. Základní kapkovitý tvar pěstních klínů je pozoruhodně konzistentní v celém jejich geografickém rozšíření, které sahá od Číny, přes Evropu až do jižní Afriky.

Pěstní klín byl používán jako řezný nástroj k porcování zabitých zvířat a zdechlin. Nejstarší hrubě opracované pěstní klíny pocházejí z doby před 1,5 milionem let (Homo erectus), od doby před 500.000 lety (Homo heidelbergensis) se objevují dokonaleji opracované symetrické typy. Přestaly se užívat až ke konci středního paleolitu (250 000 – 40.000), kdy pěstní klíny – mousterienské bifasy – vyráběli Neandertálci.
Další zajímavosti
Hypotéza „Sexy Hand-axe“
atd. v odkazu n článek Prehistorie od Petra Zítky

http://jaknapa­zourek.cz/pre­historie/star­si-paleolit/
http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/101507784­47-historie-cs/

Fotografie a nálezy na našem území – viz odkaz
http://www.za­hadyazajimavos­ti.cz/index.php/his­torie/311-technologicke-vychytavky-doby-kamenne-1

Další odpovědi
led

Palica (hůl) v rôznych podobách od momentu svojho prvého použitia, keď ešte bola len konárom padnutým na zem, či ako zbraň, náradie alebo súčasť zariadenia, z dreva, či kovu, ale aj ako sklenená tyčinka na miešanie tekutín, sprevádzala človeka až do dnešných čias.

anonym

Páku a následně kolo.
Eburo,kdo,podle tebe ty kameny opracoval?

Mc Merkurion

…lože…

…to si byli schopny vytvořit i opice, a je jedno, jak jsme je zdokonalili, stále slouží ke stejnému účelu…

Drap

Eburo:
Máš hrubou chybu v odpovědi chlapče. Zřejmě dost dobře nečteš. Odpovídáš na něco jiného, než jsem se ptal.

anonym

Drape jsi trapnej jak sám víš.
Žádnej klín to nebyl,byl to kámen jak jsem na tvoji otázku odpovídal.
V tvé otázce byla hrubka,sám se koukni jak je opravenav tvém zadání.
Tohle byla moje odpověd:Opracované kameny starší přes 3 miliony let chlapče.Otázka má hrubou chybu v zadání.

anonym

drap,eburo to vzdal,že nevidím jeho odpověď?

Drap

Eburo odpovídal na něco jiného

anonym

Já to nevzdal,ale on to smazal,jelkož jsem mu napsal
,že měl hrubou chybu v zadání otázky,pak ji opravil a je ted asi bůh.

anonym

Eburo,

měl byste si uvědomit, že hledáte vinu a chyby jen u těch druhých, i když byste měl začít u sebe.

anonym

Já myslel,že moderátor může mazat příspěvky.To abych si dával pozor.

Drap

Překlep se udělá snadno. Stává se mi to častěji. Každý má právo otázku doplnit či upravit. Tebe jsem smazal, proto, že odpovídáš na něco jiného, než zněl otázka.

anonym

A co je podle tebě pěstní klín ????!!!!
Odpovídal jsem na to co bylo zadáno,čti pozorně bo si vem brejle.

Drap

Neodpovídal. Odpovídal jsi co je nejstarším nástrojem. Neznám nikoho, kdo by do dnešních dnů používal pěstní klín. Čti pozorněji a nebuď mistrem světa. Ty tvoje výpady, nejsou vůbec zábavné.

anonym

Pěstní klín je ze šutru Drábe,kamen jako nástroj člověk používal jako první.

anonym

Drap, nemůžeš být na Eburka tak ošklivý… Třeba on i dnes ten pěstní klín používá, co ty víš? A přeci, každý si léčí své komplexy jinak…

anonym

Kecáš bláboly předsedo.