Damiana

Které slovo je podle vás zvukomalebné?

Nejde vůbec o jeho význam (nemyslím totiž empatické asociace), ale zaměřuji se jen na to, které slovo zní lahodně vašemu sluchu – jako takové. Mě osobně zní krásně slova jako hebký, třpytit se, vláček, blýskat se. Jsou to taková pro mne zvukově příjemná slova. Jak jste na tom vy?

Nejlepší odpověď
dagry

Krom různých přídavných jmen jako hebký, měkký, plyšový je mi velice příjemné a uchu lahodící slovo panáček, a to v jakémkoliv významu. A taky hodně dobře slyším na slovo dáreček 🙂
Doplňuji:
A můj nádherný psí kamarád, ohař, hodně dobře reaguje na slovo papání, piškotek a kokinko. To je pro něho nejmalebnější co může slyšet.

Další odpovědi
hanulka11

Pro mne jaro, sluníčko, moře , písek .Jistě tě napadne proč .

Johny_r

dagry: Co je to kokinko???

Jinak mám pocit, že většina toho, co tu kdo napsal zvukomalebné není. Zvukomalebné slovo by podle mne mělo svým zvukem evokovat svou podstatu přímo, ne přes asociaci. Napadají mne spíš anglické výrazy. Třeba crash (to jako bouračka nejen zní, ale i vypadá).

Terryle

Krásná otázka :o]
Mně se líbí trošku drsnější slova – obsahující k, r, l a podobně. Naprosto nádherný je slovo křišťál :o] Jména Kristýna a Klára. A pak trošku paradoxně slova příšerný a strašlivý.

A můžu zvědavě poprosit o odpověď na opačnou otázku? http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-slovo-vam-zni-naprosto-odporne

akvidzerp

zvláštní otázka:)…tak třeba:pěkný,sla­ďoučký…nevim proč ale už od mala se mi líbí slovo katolík..
Doplňuji:
jo ještě sem si vzpomněl:slovo kafíčko a cigárko se mi líbí:)

Hlada

ptáček moudivláček

Illines

Zvukomalebne-uz toto slovo samo od sebe vypovida a jinak dal,vytribrene,ex­celentni,tak detske.

poa.li

Devětsil, slunovrat, Lada, zvukomalebnos­t.......

Tlaky

Zabíjačka

dagry

Re Johny r
Kokinko – to jsou právě jakékoliv psí pamlsky, sloučené do jiného slova.
Není tím myšlen „tělní výměšek“ 🙂.