zjentek

Které místo je tím naprosto prvním, kde musím nahlásit úmrtí?

První krok při smrti blízkého člověka, který ještě vypadá, že kouká na zprávy, ale je už po smrti…
…to je příklad ;)

Nejlepší odpověď
annas

Nedjříve je třeba mít jistotu, zda dotyčný opravdu zemřel. Takže jako prvního zavoláte lékaře nebo záchrannou službu – ti potvrdí, že jde opravdu o úmrtí a napíší potvrzení. Na jeho základě zavoláte pohřební službu. V další fázi je pak vyřizování pohřbu.

Asi před měsícem zemřela sousedka, bydlela naproti. Žila sama, ale chodil za ní vždy nějaký muž a žena, kteří ji pomáhali. Ten den muž na n několikrát i zvonil, nic se nedělo, proto telefonoval hasičům, ti přijeli i s policií.

Otevřeli dům, našli ženu ležet na zemi, zavolali lékaře a za chvíli přijela pohřební služba.

Policisté se pak vyptávali v okolních domech, kdy jsem paní viděli naposled.

Další odpovědi
klumprt

Vždycky musí přijet lékař (ze záchranky, praktický nebo koroner), který musí prohlídnout tělo, jen on může konstatovat smrt a pak vypíše nějaké potřebné dokumenty.
Nejlíp tedy asi telefonem na rychlou zdravotnickou službu – 155. Pokud je na mrtvole či v jejím okolí něco nestandardního, např. chybí hlava, nebo jsou zjevné známky jakéhokoli úrazu, nebo zotvírané šuplíky, krevní stopy, střepy, vypáčené dveře od bytu (nikoli od přivolaných hasičů) apod., tak je nejvhodnější zavolat rovnou Policii ČR 158. Ti potřebují taky doktora, ale toho si už nějak seženou sami.