samikas

Které LICHÉ číslo má součet VŠECH dělitelů 78? :/ Popřípadě způsob jak to zjistit? :/

Odpovědi
Alesh

Možná jsem si zjednodušil zadání, nevím jestli brát v potaz i číslo jedna a pokud je ten dělitel vícenásobný, pak jestli ho brát jednou nebo tolikrát, kolikrát je v čísle zastoupen.
Co třeba 73 * 5 = 365 (73 + 5 = 78).
Doplňuji:
Tak jsem si dal tu práci a analyzoval jsem to pořádně. Předpokládám, že tedy je potřeba brát naprosto všechny dělitele, tedy i 1 a číslo samotné. Správná odpověď je: 45 (1 + 3 + 5 + 9 + 15 + 45). Vyřešil jsem to algoritmem ve VBA v Excelu:

Sub najdi_cislo()

Dim i As Integer
Dim j As Integer
Dim soucet As Integer

For i = 3 To 501 Step 2
soucet = 0
For j = 1 To i
If i Mod j = 0 Then soucet = soucet + j
Next j
If soucet = 78 Then
MsgBox i
Exit Sub
End If
Next i

End Sub