tendek

Které lehčí trestné činy maji šanci na podmínečné propuštění?

Nejlepší odpověď
zzzzz

To takto napsat nelze. Jde o souvislosti. Pokud před spácháním tr.činu, žil člověk slušně, pokud se přiznal a lituje, pokud je zřejmá náprava, je možné trest podmíněně odložit.

Většinou je to u skoro všech neúmyslných, např. dopravní nehody.

Další odpovědi
Pepa25

Podmíněné propuštění je možné téměř u všech trestů, podmínky jsou vykonání zákonem stanovené poměrnou část trestu* a především, že odsouzený „svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného“.

  • většinou je to půlka, pro vraždy a další vyjmenované trstné činy jsou to 2/3 + „nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu“

Více viz zdroj

Zdroj: §§ 88 – 91 Trestního zákoníku (40/2009 Sb.)