annas

Které křestní jméno najdeme dnes (29.11.) v kalendáři?

Jaký je význam a původ tohoto jména?
Tímto jménem je pojmenován román, film a divadelní představení. Kdo je autorem?

Nejlepší odpověď
kropitko

Svátek mají Zina, Saturnin.

V občanském kalendáři má dnes svátek Zina a Zinaida. Toto ruské jméno je řeckého původu a znělo Zénais. Lze je přeložit a vysvětlit jako „božská“. Jméno u nás není příliš rozšířeno.

V církevním kalendáři dnes nalézáme Saturnina, jinak i Sernina. O jmenovci hrdiny Jirotkova románu víme jen velice málo. Pravděpodobně byl poslán na misie papežem Fabiánem (236–50). Spolu s několika druhy přišel Saturnin do Languedoku a do Gascogne v Galii, kde hlásal víru v Krista a křtil pohany. Snad byl pak – opět papežem Fabiánem – jmenován prvním biskupem města Toulouse, jehož je ještě dnes patronem.
http://www.li­bri.cz/databa­ze/jmena/den.php?m=11&d=­29

Román Saturnin napsal spisovatel Zdeněk Jirotka.

Další odpovědi
vagra

Ve filmu i v seriálu Saturnin,který byl natočen podle předlohy Z.Jirotky,ztvárnil hlavní roli sluhy,/který řídí život svého pána/ přesvědčivý Oldřich Vízner.
Pak existoval a snad ještě existuje seriál pro děti Saturninova dobrodružství,jehož hlavní hrdinkou byla kachna.
Saturnin je jméno latinského původu (lat. Saturninus), odkazující k římskému bohu Saturnovi.

Zdroj: Vlastní+http://c­s.wikipedia.or­g/wiki/Saturnin