annas

Které křesťanské legendy se vážou k 27. a 28. prosinci?

Jak se tyto dny také jinak nazývají? Proč?

Nejlepší odpověď
vagra

Svatý Jan Evangelista – 27. 12.
Jan byl apoštol a nejmilejší učedník Ježíšův. Napsal jedno ze čtyř evangelií o Ježíšově životě – proto Evangelista Jan. Podle legendy se po Kristově smrti ujal jeho matky a po její smrti přesídlil do Efezu a zde sepsal své evangelium a zde byl roku 94 zajat a odvlečen do Říma, kde byl odsouzen k smrti v kotli s vařícím olejem. Jako zázrakem to přežil a proto byl vyslán do vyhnanství na řecký ostrov Pathmos, odkud se vrátil domů a zemřel zde přirozenou smrtí.
Den přípitků – 27.12
Nejpopulárnějším z Janových zázraků bylo převrácení otráveného vína v čisté, když požehnal poháru, který mu podali nepřátelé. Z toho se vyvinula ve středověku tradice žehnání vínu ke cti Jana svatého před přípitkem v den jeho svátku i o jiných významných příležitostech. Tuto tradici dodržovali i rytíři před odchodem do Svaté země či do války.
Na venkově se donedávna věřilo, že víno vypité tento den ochrání před hadím uštknutím a uhranutím a také dobytku se dával chléb namočený ve víně.
Svátek mláďátek – 28. 12.
V tento den se připomíná vyvraždění nevinných novorozených chlapců v Betlémě nařízené Herodem Velikým po tom, co se dozvěděl, že mezi nimi je Ježíš, nový židovský král.
Herodes se stal symbolem krutosti a strašily se jím děti a všechny zvyky a pověry tohoto dne se klonily především k dětem. Např. se věřilo, že budou mít děti osypky, bude-li na „mláďátka“ pršet, jinde zase matky šlehaly děti proutkem, dokud jim děti neřekly, že „mláďátek“ bylo 4444.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ut4nJ66t5y­AJ:www.chytrazena­.cz/spolecnos­t/svatky/prubeh-vanoc-3888.html+Pro%C4­%8D+je+dnes+Den+ml%C3%A1­%C4%8F%C3%A1tek&cd=25&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
fofbal

27.12. ve středověku se žehnalo a pilo víno ke cti sv. Jana. Prý- apoštol Jan dostal k pití otrávené víno. On číši požehnal a víno bez úhony vypil. Proto se toho dne dávalo světit víno.
28.12. Herodes poznal, že jej mudrci oklamali. Rorlobil se a dal povraždit všechny chlapce nejen v Betlémě ve stáří do dvou let. S touto událostí je spojován svátek Mláďátek