Které královně se říkalo krvavá a zapáchající a proč?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Marie I. Krvavá (Katolická)
také zvaná Katolická, *18.2.1516 – †17.11.1558, od roku 1553 anglická královna z dynastie Tudorovců. Dcera Jindřicha VIII. a jeho první ženy Kateřiny Aragonské. Byla vychována v bojovém katolicismu, po nástupu na trůn (po smrti bratra Eduarda VI.) se pokusila bezohledně, ale marně znovu zavést katolické náboženství. Za oběť inkvizičnímu upalování „kacířů“ padli anglikánský arcibiskup Cranmer a reformátor Latimer. Roku 1554 se provdala za pozdějšího španělského krále Filipa II., zemřela bezdětná. Spojenectví se Španělskem vedlo k neúspěšné válce s Francií (roku 1558 ztraceno Calais).
Doplňuji:
Marie trpěla vážnou nemocí zřejmě syfilická rýma, neustále jí z nosu vycházel nesnesitelný zápach, syfilis zdědila po otci.