Michal Kole

Které elektrické veličiny jsou vektory a které skalary?

Inspirovala mě diskuze http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-kolik-w-proudi-v-elektrickem-ohradniku-dik

Odpovědi
Kurt

Vsetky veliciny spominane v tej diskusii su skalary.
Neviem co myslis pod pojmom „elektricke veliciny“, tak si len tipnem.
Vektorovou velicinou elektrickeho pola je napr. intenzita elektrickeho pola. Oznacuje sa E. Pocita sa ako velkost sily na jednotku naboja E = F / Q.
F je sila (vektor), Q je naboj (skalar). Vysledok je teda vektor.

Vo vseobecnosti ked niekde vystupuje intenzita (a da sa odvodit z nejakej vektorovej veliciny), pojde o vektor.